Evropska unija bi uskoro mogla ostati bez jednog od najpoznatijih turskih fast-food specijaliteta, koji je postao itekako popularan u gotovo svim evropskim zemljama.
Naime, Odbor za zaštitu životne sredine Evropskog parlamenta želi uvesti zabranu dodavanja fosfata u zamrznute ražnjeve mesa, a uskoro bi trebala biti donesena odluka koja bi mogla biti kobna za doner, prenosi Daily Sabah.
Fosfat se do sada koristio u duboko zamrznutim ražnjevima donera, iako ovo nije izričito regulirano propisima EU-a. Fosfat osigurava bolju koheziju različitih komponenti mesa na ražnju, te bi se bez njega brzo isušilo.
Zbog toga je Evropska komisija željela eksplicitno dozvoliti upotrebu fosfata na ražnju duboko zamrznutog mesa. Međutim, Odbor za zaštitu životne sredine usprotivio se toj inicijativi objašnjavajući da to može imati štetne utjecaje na zdravlje, a posebno na kardiovaskularni sistem.
To bi moglo stvoriti velike probleme brojnim objektima koji nude doner, a od odluke EU ovisi i oko 110.000 radnih mjesta. U EU se dnevno konzumira 500 tona mesa za doner. Čak 80 procenata proizvedeno je u Njemačkoj.
Renate Sommer, ekspertica za zdravlje u Evropskom parlamentu, optužuje Zelene i socijaldemokrate (koji su nosioci inicijative o zabrani kebaba) da plaše javnost "fosfatnom prijetnjom".
- Evropska agencija za sigurnost hrane došla je do zaključka da organizmu ne šteti unošenje do 4.200 mg fosfata dnevno, a jedna porcija doner-kebaba sadrži samo 134 mg fosfata. Državljani EU-a u svoj organizam preko donera unesu godišnje toliko fosfata koliko i konzumirajući samo 1,5 litar Coca Cole - objasnila je Renate Sommer.
(Faktor, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/az)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook