oglasili se saopćenjem

Nakon protestne note upućene BiH: OŠ 'Mustafa Busuladžić' odgovorila Izraelu

Hronika27.10.17, 14:38h

Nakon protestne note upućene BiH: OŠ 'Mustafa Busuladžić' odgovorila Izraelu
Nakon protestne note koju je Izrael uputio vlastima u Bosni i Hercegovini da se povuče odluka o imenovanju škole u sarajevskom naselju Dobroševići po Mustafi Busuladžiću stigao je odgovor rukovodstva škole

 


Školski odbor oglasio se povodom protestne note podsjećajući da je Izrael prekršio najviše rezolucija UN-a i da nema pravo držati moralne lekcije drugima.

 

Nakon protestne note koju je Izrael uputio vlastima u Bosni i Hercegovini da se povuče odluka o imenovanju škole u sarajevskom naselju Dobroševići po Mustafi Busuladžiću stigao je odgovor rukovodstva škole.

 

Školski odbor oglasio se saopćenjem u kojem podsjećaju da je Izrael prekršio najviše rezolucija UN-a i da nema pravo drugima držati moralne lekcije, prenose bh. mediji.

 

"Multietničko Sarajevo, kakvo spominjete u vašem pismu, takvo je zbog Mustafe Busuladžića i drugih muslimana koji su svojim tolerantnim odnosom prema drugima ovaj grad učinili multietničkim. Busuladžić nije bio nikakav antisemita, već je kao intelektualac govorio o lošim jevrejskim osobinama, ali i drugih trgovaca koji nisu Jevreji, a služe se špekulacijama gomilanjem robe i 'nabijanjem cijena'. Koliko je Mustafa bio u pravu dovoljno pokazuje sadašnja situacija u svijetu, gdje slična postupanja bankara izazivaju ekonomske krize", navodi se u reakciji Školskog odbora.

 

Naglašavaju da vlasti u Bosni i Hercegovini nemaju nikakav razlog poništiti tu odluku, ali je žalosno da ambasade pojedinih država nasjedaju na neargumentovanu priču sarajevskih neokomunista.

 

"Oni su izmislili da je Busuladžić bio antisemita, pokušavajući osporiti brutalno ubistvo tog mladog čovjeka, koje su izvršili njihovi ideološki prethodnici, uskraćujući njegovoj porodici čak i pravo na dženazu", zaključuje se u saopćenju.

 

Ugrožen multietnički duh Sarajeva


Ambasada lzraela za Bosnu i Hercegovinu, sa sjedištem u Tirani, uputila je početkom sedmice Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine protestnu notu zbog odluke Skupštine Kantona Sarajevo i Općinskog suda u Sarajevu da se OŠ "Dobroševići" preimenuje u OŠ "Mustafa Busuladžić", saopćeno je tada iz Saveza udruženja antifašista i boraca NOR-a u Kantonu Sarajevo.

 

Ambasada Izraela u ovoj noti ponovno izražava iskreno žaljenje zbog toga što su vlasti Kantona Sarajevo odobrile takvu odluku, naročito uzimajući u obzir činjenice da je većina bosanskih Jevreja ubijena od ruke fašističkih i nacističkih okupatorskih snaga, "s kojima se identifikovao g. Busuladžić".

 

Dodaje se da takav nesretan čin ugrožava bogat multietnički i svjetski duh, na koji je Sarajevo, zajedno sa svojom jevrejskom zajednicom, veoma ponosno.

 

"Jevrejska zajednica, koja postoji u Bosni i Hercegovini više od 450 godina, sastavni je dio kulturnog mozaika zemlje. Jevreji su počašćeni što su značajno doprinijeli društvu Bosne i Hercegovine", navodi se, između ostalog, u noti.

 

Saradnik okupatora


Mustafa Busuladžić strijeljan je u Sarajevu 1945. pod optužbom da je bio saradnik okupatora i zbog saradnje s jerusalemskim muftijom Mohammedom Aminom al-Husseinom i zato što je bio nastavnik u školi imama SS divizije.

 

Vlasti oslobođenog Sarajeva optužile su ga i za antijevrejsku i antisrpsku propagandu, kao i za pisanje pozdravnih pisama visokim dužnosnicima NDH-a.

 

Vojni sud osudio ga je skupa s Atifom Hadžikadićem, tadašnjim gradonačelnikom, na smrt strijeljanjem.

 

Strijeljanje je izvršeno noću u sarajevskom naselju Velešići, iza željezničke stanice.

 

Imenovanje škole u sarajevskom naselju Dobroševići po Mustafi Busuladžiću izazvalo je niz polemika, a odluka je u skupštini sarajevskog kantona donesena uprkos protivljenju partija lijeve političke profilacije.

 

(Al Jazeera, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook