Dosta toga govori ovo istraživanje IPSOS-a, gdje su tri stvari veoma uočljive, onako na prvu.
Od njih prva se odnosi na to da građani još ne osjećaju postojanje jasne alternative postojećoj vlasti. Bilo bi krajnje pogubno za ovu zemlju da vlast poslije izbora 2018. godine tvore samo SDA i HDZ. Time bi ova zemlja bila definitivno podijeljena.
Druga stvar odnosi se na to da vrlo izvjesno ogroman dio građana želi sistem stvaran preko 20 godina, u kojem se radno mjesto kupuje za 10-20.000 KM i da to može biti veliki problem za one koje žele ponuditi potpuno suprotan sistem u kojem najbolji kandidati bivaju zaposleni, i to na osnovu bodova, a ne da poslodavac može izabrati bilo koga sa liste kandidata koji su ispunili samo formalne uvjete. Tako nastaje korupcija.
Treća, i finalna, stvar - alternativa je vidno prisutna samo u sredinama gdje su Bošnjaci većina i očito da ne postoji plan ili strategija ulaska u druge sredine, u kojima su drugi narodi vecinski i isto tako svojim glasovima utvrđuju konačni izborni rezultat. To nije dobro jer bi neka eventalna buduća alternativa mogla dobiti čak i dodatni etno-prefiks.
I još jedna za kraj, sve veći broj političkih stranaka u BiH - registrirano preko 190, dok na izbore izađe oko 100-njak - za zemlju od četiri miliona stanovnika je ipak previše, što nepobitno dovodi do sve manje izlaznosti građana na izbore.
Tada imate "borbu" samo stranačkog članstva, jednih protiv drugih, gdje redovno pobjeđuje stranka koja ima najviše članova i formira vlast, dok se građani skoro ništa više ne pitaju, jer stranačke infrastrukture zapravo određuju konačni ishod izbora.
To je rubni dio demokracije, koji nas neće odvesti u akcizama obojenu Europu.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook