- Moj put nije bio lahak, ali zahvaljujući stručnosti ljekara Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, ja danas sjedim ovdje sa vama - počinje svoju priču Enisa Vrca, 61-godišnjakinja iz Visokog koja je dobila novu priliku za normalan život, zahvaljujući pomoći i stručnosti ljekara Klinike za abdominalnu hirurgiju KCUS.
Iako su nalazi koje je ranije dobila govorili da su njene šanse za preživljavanje gotovo nepostojeće, Enisi je na Klinici za abdominalnu hirurgiju KCUS urađen izuzetno kompleksan operativni zahvat, zahvaljujući kojem će moći nastaviti normalan život.
Njena borba počinje u januaru ove godine, kada joj je dijagnosticirano zadebljanje na glavi gušterače, što je zahtijevalo dalju dijagnostiku i pretrage, odnosno magnetnu rezonancu, za koju je u zeničkoj Bolnici dobila termin u julu. Čekajući termin za magnetnu rezonancu Enisi je potpuno požutjela koža, zbog čega se ponovo javila bolnicu u Zenici, nakon čega je prebačena na Kliniki za gastroeneterohepatologiju KCUS.
„Na Gastroenterohepatologiji su mi ugradili stent, jer sam imala začepljenje žučnih kanala. Na ovoj Klinici sam uradila sve neophodne pretrage, gdje mi je dijagnosticiran tumor glave pankreasa, te je konzilij po dobijanju otpusnog pisma predložio operaciju“, govori Enisa Vrca.
Kao pacijentica iz drugog kantona Enisa je prije operativnog zahvata u KCUS morala imati saglasnost nadležnog Zavoda zdravstvenog osiguranja, međutim kad je predala zahtjev za liječenje u KCUS, dobila je odbijenicu te joj je predložen tek palijativni operativni zahvat u matičnoj ustanovi.
„Kada su mi rekli da će operacijom samo uraditi premoštavanje određenih kanala u abdomenu, bez da mi odstrane tumor koji je i bio glavni uzrok moje velike patnje, ja sam potražila mišljenje na Klinici za abdominalnu hirurgiju KCUS. Kćerka je došla sa kompletnim nalazima kod doktora Jusufa Šabanovića, koji je odmah kazao da se mora izvesti izuzetno složen operativni zahvat, ali da će on i tim ljekara učiniti sve što je u njihovoj moći da mi pomognu“, navodi Enisa.
Iako je bolest bila izuzetno ozbiljna, zbog čega je, kako nam to kaže, Enisa u kratkom vremenskom roku izgubila više od 20 kilograma, pacijenticin zahtjev za operativni zahvat u KCUS dva puta je odbijen u Zavodu zdravstvenog osiguranja Zeničko–dobojskog kantona.
Ali ona nije željela odustati: „Nisam mogla pristati na polovično, odnosno nikakvo rješenje mog problema. Nisam mogla pristati na nastavak agonije, kada je postojala nada da će ljekari u Kliničkom centru u Sarajevu trajno riješiti moj problem. Odlučila sam po treći put uložiti žalbu i boriti se za svoj život“.
Nakon silnih peripetija, konačno je dobila saglasnost za operativni zahvat.
„Operacija je uspješno završena, ja se odlično osjećam i ne mogu da vjerujem da ponovo imam normalnu boju kože i da nemam bolove. Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, a pogotovo doktor Šabanović i ljekari i osoblje Klinike za abdominalnu hirurgiju, zaslužni su što sam živa i što ću ponovo zagrliti svoje najmilije. Nikada neću moći dovoljno zahvaliti ovim ljudima. Želim da građani znaju da se ovoj ustanovi može vjerovati, da ovdje zaista rade izuzetno stručni i ljubazni ljekari i medicinsko osoblje. Prezadovoljna sam sa svim što mi je ovdje pruženo i zaista imam samo riječi hvale“, kazala je Enisa.
Docent Jusuf Šabanović, šef Klinike za opštu i abdominalnu hirurgiju, kazao je da se na ovoj Klinici svakodnevno rade izuzetno složeni operativni zahvati, te da je zahvaljujući reorganizaciji koju je sproveo novi menadžment danas ostavljeno mnogo više prostora za rad složenih operacija iz domena tercijarnog sektora.
„Riječ je o najtežim operacijama, koje se mogu raditi isključivo u visoko sofisticiranim ustanovama, kakva je i Klinički centar Univerziteta u Sarajevu. Enisa je jedna u nizu pacijentica, koje uspješno operišemo, i uprkos velikoj složenosti samog zahvata. Kod Enise je tumor glave pankreasa infiltrirao krvne sudove i proglašen je inoperabilnim. Pacijentici je izdat nalaz da je njeno stanje takvo da se operacija ne može raditi jer su infiltrirani krvni sudovi“, kaže doc. Šabanović.
Docent Šabanović naglašava da je operativni zahvat urađen zahvaljujući saradnji cijelog tima, u kojem su bili dr. Nedžad Rustempašić, sa Klinike za vaskularnu hirurgiju, te dr. Salih Bajramagić.
„Urađena je cefalično duodeno pankreatektomija sa resekcijom zahvaćenih krvnih sudova, tumor je u potpunosti odstranjen, a resekcione margine su sve negativne. Pacijentica je dobila novu priliku za život, iako je ranijim nalazima bila otpisana. Postoperativni proces traje odlično, bez ikakvih komplikacija, a pacijentica će veoma brzo biti puštena na kućno liječenje“, naveo je doc.Šabanović
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook