Izvor: Deutsche Welle
Prelijepa turska mediteranska obala na kojoj se strme planine uzdižu iznad mirne tirkizne vode i prirodnih pješčanih plaža, nekada se činila miljama daleko od političkih turbulencija u Ankari. Turska rivijera je prije dvije godine privukla rekordan broj evropskih turista, međutim ona se sada bori da održi taj isti ili barem sličan rekord. Razlog tome je jedan – diplomatski odnosi između lidera Evropske unije i predsjednika Turske, Erdogana.
Dok sjedi u praznoj bašti kafea Dem-Lik u Antaliji, glavnom gradu regije, menadžer Necmettin Can Gulseven, govori kako je prošlo dosta vremena otkako je vidio velike grupe turista iz Evrope.
"Prije nekoliko godina imali smo 15 stolova koji su bili puni evropskih turista svaku noć. To su uglavnom bili Nijemci. Ovog petka smo imali samo tri stola za kojima su sjedili Evropljani, što je veoma malo, uzimajući u obzir da je vrijeme visoke sezone", kaže on za DW.
Gulseven misli da je glavni razlog za to pogoršanje sigurnosne situacije, odnosno teroristički napadi koji su se u Turskoj dogodili prošle godine. Oko istorijske rimske luke u ovom gradu sada, kaže on, patroliraju specijalne jedinice koje zastrašuju turiste.
"Ponekad policija navrati i u naš bar", govori Gulseven. "Iako oni samo provjere ko je tu, ipak se čini kao da će napraviti raciju. Naše mušterije, i ako nemaju šta da skrivaju, oni postanu nervozni i odmah nakon toga napuštaju kafić."
Njemačka vlada savjetovala je svoje građane da ne putuju u ovu zemlju, turistički ili poslovno. To je samo još jedan korak koji ne ide na ruku razvoju turizma u Turskoj. U četvrtak, ministar vanjskih poslova Njemačke, Sigmar Gabriel je izjavio da turistima u Turskoj ne može garantovati sigurnost nakon što je njemački aktivista za ljudska prava Peter Steudtner, ranije ovog mjeseca završio u zatvoru.
Ovo upozorenje može imati teške posljedice po turski turizam, obzirom da su Nijemci najbrojnija grupa turista u ovoj zemlji. Prošle godine od ukupnog broja turista u Turskoj, 15 posto je bilo Nijemaca. Ipak, broj evropskih turista opada još od 2014. godine i da bi kompenzirali svoje gubitke, mnogi hoteli svoju ponudu usmjeravaju prema regiji Bliskog istoka i balkanskim zemljama.
"To je politika i mi tu ne možemo ništa"
Gledajući prema grupi turista u kostimima koji preko ulice idu na plažu, Savas Er, menadžer Sealife Family Resort hotela u Antaliji kaže da posao ide dobro. On u turizmu radi od 1988. godine i kako kaže, bio je svjedok mnogih političkih kriza. Trenutna situacija između Njemačke i Turske ga ne brine i on misli da će to biti samo privremeno.
Godine 2016. njegov posao je doživio nagli pad u broju turista iz Rusije, nakon što je turska avionska armija srušila ruski avion na južnoj granici te zemlje. Politička previranja koja su nastala usljed toga, nije bila bezazlena za njegov posao, obzirom da su Rusi druga najveća turistička grupa u Antaliji. Ipak, tenzije su se sada smirile i broj rezervacija od strane ruskih turista su ponovo na nivou na kojem su bile 2015. godine.
Da bi preživio "sušne" periode uzrokovane političkim nesuglasicama, Er kaže da njegov hotel organizuje turističke sajmove na novim tržištima i angažuje koordinatore prodaje u inostranstvu, da bi privukli više turista različitih nacionalnosti. Ovog ljeta on je imao više klijenata iz Iraka, Irana i iz zemalja Balkana. Na pitanje kako se namjerava suočiti sa smanjenim brojem turista iz Njemačke, on kaže da je to izvan njegovih ruku.
"To je politika i ja tu ne mogu ništa", kaže Er. "Mi se fokusiramo na naš posao, a na Erdoganu i Merkelovoj je da se fokusiraju na politiku. Nama je bitan naš odnos sa mušterijama, a ne sa političarima."
Održavanje dobrog odnosa sa posjetiteljima je odlučujuće za radnike hotela u Antaliji. Nekoliko njih je za DW reklo da posjetitelji iz Njemačke ipak dolaze, bez obzira na upozorenje od strane njemačke vlade. Recepcionar iz Porto Bello Hotel Resorta rekao je da je za vikend primio nekoliko telefonskih poziva od strane njemačkih turista koji su željeli potvrditi svoj dolazak, bez obzira na savjet koji je stigao od strane njihove vlade.
"Oni nas poznaju i znaju šta ovdje mogu očekivati. Ako je u Turskoj kriza, za njih to ništa ne znači, jer oni Antaliju posmatraju kao posebnu državu", kaže recepcionar, koji nas je zamolio da ostane anoniman. "Mnogi ovdje dolaze jednom godišnje. Ako im i date novac da odu negdje drugo, oni neće otići u neki drugi grad u Turskoj."
Više posjetitelja sa Bliskog istoka
Dok resorti uspjevaju izaći na kraj sa oscilacijama u turizmu, mali hoteli u starom gradu u Antaliji nisu te sreće.
Hotel Reutlingen je prije imao 70 posto rezervacija iz Njemačke, ali ove godine, taj postotak je pao na 10 posto, kaže Mustafa, menadžer hotela koji nam je otkrio samo svoje prvo ime. Sada u ovaj hotel većinom stižu turisti iz arapskih zemalja, kaže Mustafa. Ipak, prihodi su bili previše niski u odnosu na prošle godine. On izražava podršku Erdoganovom stavu, govoreći da bi veći broj turista sa Bliskog Istoka mogao popraviti turski turizam.
"EU nas pokušava naučiti lekciju", kaže Mustafa. "Oni se igraju sa Turskom kao sa nekom igračkom i nama je toga dosta. Mi pravimo svoj vlastiti put i u budućnosti ćemo biti tako dobri, da turistima jednostavno neće biti dosta."
U blizini ovog hotela, na obali mora, njemački par uživa u pogledu dok sjedi ispred svoje skromne kamp prikolica. Želeći ostati anonimni, komentarišu kako su ih nedavna događanja učinila nervoznim, ali ipak ona nemaju nikakav uticaj na njihov odmor.
"Mi smo ovdje već tri mjeseca i nismo imali nikakvih problema", kaže jedan od njih. "Mi mnogo volimo Tursku."
Privredna komora i Ministarstvo turizma Antalije nisu reagovali na pitanja Deutsche Wellea.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook