Izložba predstavlja 12 vijekova prisustva muslimanske kulture u Evropi, te pokazuje da je uobičajeno shvatanje da su evropska i islamska civilizacija fundamentalno različite pogrešna. Izložba ima za cilj da predstavi nevjerovatno bogatstvo istorije Islama u Evropi kao religije i kulture koja je pomogla i oblikovala Evropu do danas. Projekat je nastao pod inicijativnom Muzeja Evrope iz Brisela i belgijske agencije Tempora.
Isabelle Benoit, kustosica izložba naglasila je kako ne postoji prikladniji grad od Sarajeva za otvaranje izložbe.
- Sarajevo je jedini grad koji su osnovali Turci u periodu Osmanskog carstva na tlu Europe, susret religija i kultura se dalje vidi na arhitekturi grada, grad koji je doživio najveće zlo od Drugog svjetskog rata do danas... Sarajevo je bilo i još uvijek jeste grad koji simbolizuje susret civilizacija, istakla je Benoit.
Profesor Elie Bernavi, predsjednik Naučnog komiteta izložbe 'Islam, to je i naša historija', je dodao kako je ovo 'izložba civilizacija'. Koncept je postavljen na temelju naučnih istraživanja koje su vodili različiti europski partneri.
- Scenario izložbe je strukturiran oko jedne ključne poruke - muslimani u Europi su stari koliko i Islam. Izložba pokazuje da je međusobni utjecaj itekako postojao i još uvijek postoji uprkos različitim konfliktima tokom nekoliko stoljeća, naveo je Elie Bernavi.
Direktorica Bošnjačkog instituta Amina Rizvanbegović-Džuvić je istakla kako se radi o vrlo kvalitetnoj izložbi.
- Izložbu 'Islam, to je i naša historija' trebaju pogledati svi. Voljela bih da dođu i ljudi iz drugih gradova iz BiH i da možda nauče nešto novo o historiji islama ali na jedan inovativan i moderan način, rekla je Rizvanbegović-Džuvić.
Izložba kombinuje moderan pristup sa bogatim emocionalnim i intelektualnim pristupom muzejskim artefaktima, svakodnevnim objaktima, multimatijalnim displejima, muzičkim i scenografskim instalacijama.
Izložba će biti postavljena u Sarajevu u Bošnjačkom institutu do 20. oktobra 2017. godine, a nakon toga ide najprije u Bugarsku, a onda i u Njemačku. Proširena verzija izložbe će biti postavljena u Briselu i Rimu.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook