TEHNOLOGIJA

Elektronski otpad ugrožava okolinu

Arhiva22.02.10, 16:05h

Ogromne količine elektronskog otpada gomilaju se u zemljama u razvoju i neophodna je hitna akcija radi rješavanja ovog problema, saopštile su danas UN.

računarski otpadStari računari i odbačena elektronska roba nagomilavaju se u zemljama poput Kine, Indije i nekim državama Afrike, navodi se u izvještaju. U Indiji bi broj odbačenih starih kompjutera mogao da se poveća za 500 procenata do 2020. godine, pokazuju rezultati israživanja sprovedenog u 11 zemalja, prenosi BBC.

Na globalnom nivou, elektronski otpad raste tempom od 40 miliona tona godišnje, pošto potrošači u razvijenim državama i zemljama u razvoju kupuju nove aparate i bacaju stare. U izvještaju se procjenjuje da bi količina elektronskog otpada od mobilnih telefona za deset godina u Kini mogla da bude povećana sedam puta, a u Indiji čak 18 puta.

Neke države uvoze elektronski otpad i iz njega izvlače dragocjene materijale i metale, koje ponovo koriste u proizvodnji modernih elektronskih aparata. UN upozoravaju da je, na nekim mjestima, izvlačenje tih metala neefikasno i da su nusproizvod tog procesa materijali opasni po okolinu.

Svjetska organizacija apelovala je da Brazil, Kolumbija, Meksiko, Maroko i Južnoafrička Republika odmah osnuju centre za obradu elektronskog otpada, prenosi Srna.

(BLIN, DEPO/mp)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook