Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH

Ivo Andrić u 21. vijeku: Digitalizacijom protiv zaborava

Kultura09.12.15, 15:09h

Ivo Andrić u 21. vijeku: Digitalizacijom protiv zaborava
Prva faza projekta, digitalizacija originalnog rukopisa 'Na Drini ćuprija', bitće završena do kraja februara 2016. godine

        
Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine, uz podršku ambasade Kraljevine Norveške u Bosni i Hercegovini i Fondacije za zaštitu historijskog naslijeđa, započeo je s projektom „55 godina Nobelove nagrade Ivi Andriću – 55 godina Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine“ koji uključuje i digitalizaciju originalnog rukopisa 'Na Drini Ćuprija', nobelovca Ive Andrića.

 

Tom prilikom, Šejla Šehabović, direktorica Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH je istakla: ”Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, zahvaljujući Ambasadi Kraljevine Norveške, prvi put u 55 godina postojanja ima priliku u stalnoj postavci izložiti najvrjednije eksponate o kojima brine više od pola vijeka. Radi se o ulaganju u dvije najvažnije oblasti za razvoj Muzeja: očuvanje baštine i njena prezentacija. Poseban dio projekta zauzima digitalizacija rukopisa romana 'Na Drini ćuprija'. Zahvaljujući Fondaciji za očuvanje historijskog naslijeđa, konačno imamo priliku objaviti ovaj rukopis u digitalnoj formi, te tako otvoriti vrata internacionalnoj saradnji sa institucijama koje brinu o književnoj baštini našega jezika.” 

 

sejla-sehabovic

 

Prisutne je pozdravila i ambasadorica Kraljevine Norveške u Bosni i Hercegovini, Njena ekselencija Vibeke Lilloe:”Institucije kulture od državnog značaja u Bosni i Hercegovini značajne su jer vode brigu o nacionalnom blagu zemlje, zbog toga smatram da njima treba posvetiti posebnu pažnju. Želim sve najbolje ovom Muzeju, želim da uspije, želim da napreduje zajedno sa partnerima i radujem se događajima u junu!“

 

”Bez obzira na proteklo vrijeme i događaje, neke stvari ne smiju pasti u zaborav. Zaborav donosi neznanje a ono ne može biti glasnik dobrih vijesti. Stoga se mi borimo digitalizacijom protiv zaborava da bismo osim akademskoj, omogućili i široj javnosti i generacijama koje dolaze da uče i saznaju kako o svojoj  tako i tuđim historijama i time grade čvrst temelj svoje budućnosti”, rekao je Dr. James Lyon, historičar i osnivač Fondacije za zaštitu historijskog naslijeđa ističući važnost uvođenja digitalnih izdanja u rad savremenih muzeja i dodao: ”Digitalni formati moraju postati standard u akademskim i obrazovnim institucijama i Fondacija upravo radi na omasovljenju istih uz pomoć partnera vizionara, Muzeja Književnosti i Ambasade Norveške i podršku Sarajevske Pivare.”

 

damir-asenijevic

 

Dr. Damir Arsenijević, urednik digitalnog izdanja rukopisa romana „Na Drini ćuprija“ je rekao: ”Radi se o prvom u nizu digitalnih izdanja Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine. Digitalizacija uvodi pojmove tradicije i baštine na novu razinu, pogotovo kad se radi o akademskom izučavanju historije. Ovo je način da demokratiziramo pristup znanju, a muzeji širom svijeta postoje upravo sa misijom da tumače znanja iz prošlosti.”

 

Prva faza projekta, digitalizacija originalnog rukopisa 'Na Drini ćuprija', bitće završena do kraja februara 2016. godine.

 

(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook