Izvor: N1
Stupanje SSP-a na snagu neće nam donijeti više posla, veće plate, a ni bolji standard. Za sve to moraju se pobrinuti naše vlasti. Neke će promjene ipak donijeti, privrednicima prvenstveno.
"Privrednici mogu da očekuju da će pod ne manje povoljnim uvjetima učestvovati u postupcima javnih nabavki u EU, imat će slobodu formiranja supsidijarnih društava, odnosno, podružnica svojih preduzeća pod ne manje povoljnim uslovima koje imaju preduzeća u EU", tvrdi Marina Kavaz Sučić, portparolka Direkcije za evropske integracije BiH.
Bit će potrebno izmijeniti stotine zakonona, propisa i odluka. Pripremiti se za podnošenje zahtjeva za članstvo i otvaranje poglavlja. A brzina u izvršavanju obaveza i donošenju zakona, praksa je pokazala, nije nam svojstvena
"Rješenje je da politički faktori i svi koji donose odluke sa deklarativne podrške EU okrenu se istinskom provođenju obaveza", smatra Halid Genjac iz Komisije za evropske integracije PSBIH.
Poruke iz EU su jasne - mnogo je posla, pronađite način da ga uradite.
"Institucije BiH, parlamenti, i posebno ministarstva na svim nivoima morat će se aktivno sudjelovati u tim procesima. Ovo je također jedan od razloga zašto tražimo efikasnu koordinaciju između bh. nivoa vlasti jer mora postojati način da se sarađuje, a kako bi se efikasno komuniciralo sa EU", navodi Andy McGuffie iz Delegacije EU u BiH.
U konačnici, aktiviranje sporazuma pruža ekonomske i političke koristi za BiH. Ali one su direktne i indirektne.
Dugoročno građani BiH osjetit će te efekte - veće trgovina, transporta, zaštite potrošača, primjene standarda u oblasti zdravlja hrane.
(ba.n1info.com, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook