FOTO/ Kulturne veze BiH i Makedonije

Ministar Kaplan u Skoplju otvorio obnovljeno turbe posljednje bosanske princeze

Kultura26.12.14, 19:43h

Ministar Kaplan u Skoplju otvorio obnovljeno turbe posljednje bosanske princeze
Obnova turbeta koštala je 30 hiljada eura, od čega je Ministarstvo kulture Makedonije osiguralo 20, a Ministarstvo kulture i sporta FBiH deset hiljada



Federalni ministar kulture i sporta Salmir Kaplan jučer je u Skoplju prisustvovao svečanoj ceremoniji povodom obnove turbeta posljednje bosanske princeze Katarine Tomašević-Kotromanić, koja je ukopana u blizini glavnog makedonskog grada.

 

Svečanosti su prisustvovali i makedonska ministrica kulture Elizabeta Kančeska-Milevska koja je, uz ostale, zajedno sa federalnim ministrom presjekla vrpcu na toj svečanosti, te ambasador BiH u Makedoniji Zdravko Begović, saopćeno je iz Ministarstva kulture i sporta FBiH.

 

Kaplan je tom prilikom podsjetio da su od 2011. godine dvije zemlje sarađivale na implementaciji ovog projekta, naglasivši kako BiH i Makedonija imaju odlične kulturne veze.

 

- Moramo nastaviti s jačanjem međusobnih odnosa na svim poljima. Očekujem da će naša saradnja biti nastavljena i u budućnosti - kazao je Kaplan.

 

salmir-kaplan-skoplje-1

Kančeska-Milevska je istakla kako dvije zemlje imaju vrlo dobre odnose na polju kulture, podsjetivši kako je turbe posljednje bosanske princeze obnovljeno saradnjom ministarstava iz Makedonije i Bosne i Hercegovine.
 

Napomenula je da su radovi na obnovi izvođeni vrlo precizno i pažljivo kako bi bila sačuvala ova, kako je naglasila, značajna kulturna baština.
 

Obnova turbeta koštala je 30 hiljada eura, od čega je Ministarstvo kulture Makedonije osiguralo 20, a Ministarstvo kulture i sporta FBiH deset hiljada.


Prilikom obnove, originalni dijelovi su korišteni u obnovi jednog stuba, dok su preostala tri izgrađena ponovo.
 

Inicijativu za obnovu turbeta pokrenuo je 2011. godine, tokom posjete Makedoniji, tadašnji član Kolegija Doma naroda PSBiH Sulejman Tihić.


Spomenik princeze Katarine srušen je 1963. godine, kad je Skoplje pogodio razorni zemljotres. Pretpostavlja se da je izgrađen krajem 15. ili početkom 16. stoljeća, za vrijeme vladavine Osmanlija.


Vjeruje se da je princeza Katarina, kćerka bosanske kraljice Katarine Kosače i kralja Stjepana Tomaša Kotromanića, živjela i umrla u Skoplju, gdje se o njoj brinuo Isa-beg Ishaković. Njenog oca pogubile su Osmanlije za vrijeme osvajanja Bosne, a majka kraljica Katarina Kosača je izbjegla u Rim gdje je i umrla. Princeza je imala brata Sigismunda, koji je, navodno, primio islam kao i ona - navodi se u saopćenju Federalnog ministarstva kulture i sporta, koje prenosi Ured za odnose s javnošću Vlade FBiH.
 

Federalno ministarstvo kulture i sporta izrazilo je zahvalnost svim pojedincima i institucijama iz Bosne i Hercegovine i Makedonije koji su dali svoj doprinos u realizaciji projekta obnove turbeta.
 

(Fena/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook