Neke su slučajne, ali mnoge od njih odaslane su u viralna prostranstva samo s jednim ciljem - obmanjivanja javnosti. U godini na izmaku, mnoge su u tome i uspjele. Evo nekih od njih.
Status koji korisnicima osigurava zaštitu objavljenih fotografija
Nakon što je Facebook promijenio neke od uvjeta korištenja početkom ovog mjeseca, ovom društvenom mrežom počela je kružiti objava u kojoj se navodi da će kopiranjem i objavljivanjem iste na svojim profilima korisnici osigurati privatnost svojih fotografija.
Naravno, mnogi su korisnici objavu shvatili ozbiljno iako ona nije imala nikakvu formalnu važnost osim što je nekome poslužila da se dobro nasmije naivcima.
Smrt Macaulayja Culkina
Ovo je bila jedna od najozbiljnije shvaćenih "vijesti" na Facebooku, koji je inače sklon "R. I. P. statusima", a stranica osnovana povodom "smrti" zvijezde filma "Sam u kući" samo je dodala ulje na vatru i "potvrdila" da je stvar istinita. Na svu sreću, pokazalo se da nije.
Smrt Betty White
Početkom rujna pojavila se tako i vijest o smrti legendarne Betty White. Sve je počelo kada je na satiričnom portalu Empire News osvanula vijest pod naslovom "Actress Betty White Dyes Peacefully In Her Los Angeles Home" u kojoj igra riječi očito nije uočena, pa je vijest na Facebooku podijeljena čak 2 milijuna puta, a njena "smrt" shvaćena poprilično ozbiljno.
Punjenje iPhone uređaja u mikrovalnoj
Sve je počelo kada se na Facebooku pojavila "reklama" s Appleovim logom. Mnogi su korisnici tako ozbiljno shvatili savjet da svoj telefon mogu puniti u mikrovalnoj, pa su uskoro na Facebooku osvanule tisuće fotografija sprženih uređaja. Uz pritužbe Appleu da stvar NE funkcionira.
Vijest o tome da je Pluton ponovno planet
Ponovno krivo interpretirana vijest. Naime, na odjelu za astrofiziku centra Harvard-Smithsonian znanstvenici su vodili raspravu o tome treba li Pluton ponovno biti proglašen planetom.
Bilo je dovoljno da nekoliko medija prenese vijest o tome kako se razmišlja da Pluton ponovno postane planet, da se uskoro proširi priča i o tome da je Pluton - ponovno planet.
Objava da Facebook počinje naplaćivati članstvo
Ovo nije prvi put da se (i) ove godine pojavila glasina o tome da će Facebook uskoro početi naplaćivati članstvo svojim korisnicima. I to 2,99 dolara mjesečno.
Glasina se uskoro pretvorila u vijest, kako to obično biva, a "vijest" je potom podijeljena na Facebooku čak 2.3 milijuna puta, unatoč činjenici da su iz kompanije više puta jasno i glasno poručili da nikada neće naplaćivati članstvo svojim korisnicima.
Vijest o Banksyjevom uhićenju
Ovo je bila jedna od najsenzacionalnijih "vijesti" 2014. godine, ne samo na Facebooku već i na drugim društvenim mrežama, ali i u mnogim medijima. Mnogi su vjerojatno zanemarili činjenicu da je vijest možda lažna u iščekivanju konačnog otkrivanja identiteta tajanstvenog umjetnika.
No, nije se dogodilo ni jedno ni drugo. Banksy nije uhićen, a isto tako još uvijek ne znamo ni tko je on. Ili ona. (Kako god, vijest o tome da je legendarni umjetnik proglašen osobom godine na dodjeli 18. Webby Awardsa je istinita.)
Vijest o tome da se napad 11. rujna nikada nije dogodio
I ovo je jedna od onih "vijesti" koje očito nemaju rok trajanja. Na Facebooku se ove godine tako pojavio i video, koji donosi "nepobitne dokaze" o tome da se napad na njujorške Blizance nikada zapravo nije dogodio. Video i vijest o tome podijeljeni su 380.000 puta.
Lažna fotografija policajca Darrena Wilsona
Nekoliko tjedana nakon što je policijski službenik Darren Wilson u Fergusonu upucao 18-godišnjeg Michaela Browna, na društvenim mrežama pojavila se fotografija koja navodno prikazuje ozlijeđenog policajca.
Fotografija prikazuje muškarca koji leži na krevetu s povredama glave, no, ispostavilo se da na fotografiji, koja je zapravo snimljena 2006., nije Wilson, već vozač motocrossa, Jim McNeil.