Egipatski sud odlučio

Hosni Mubarak oslobođen optužbe za saučesništvo u ubijanju

Hronika29.11.14, 12:52h

Hosni Mubarak oslobođen optužbe za saučesništvo u ubijanju
Jedan egipatski sud odustao je u subotu od optužbi za saučesništvo u ubijanjima podignutih protiv bivšeg egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka nakon smrti stotina demonstranata tokom pobune 2011. godine, koja je prekinula njegovo tridesetogodišnje vladanje.

 



Bivši 86-godišnji reis oslobođen je u subotu i od optužbi za korupciju u drugom sudskom postupku.



On će ipak ostati u zatvoru jer služi trenutno trogodišnju kaznu u okviru drugog korupcijskog slučaja.



Nakon izricanja presude, radost je zavladala u sudskoj dvorani a dva Mubarakova sina, također optužena za korupciju, poljubila su oca u čelo.



Odustalo se od optužbi protiv sinova Allaae i Gamala zbog zastarjelosti.



Jedan dio optužbi za korupciju protiv Mubaraka odnosio se na prodaju egipatskog plina Izraelu ispod tržišnih cijena.



Sedmoricu zvaničnika sigurnosti, među kojim je i bivši ministar unutarnjih poslova Habib al-Adly, sud je oslobodio.



Više od 846 ljudi je ubijeno tokom narodne pobune 2011. godine, koja je trajala 18 dana i tokom koje su se demonstranti tražeći Mubarakov odlazak sukobili s policijom i zapalili policijske stanice, jer je policijska brutalnost bila jedan od uzroka pobune.

(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook