TRI DANA TESTIRANJA

Počela eksterna matura u Kantonu Sarajevo, konačni rezultati 19. juna

Hronika16.06.14, 12:55h

Počela eksterna matura u Kantonu Sarajevo, konačni rezultati 19. juna
Testovi traju po devedeset minuta. Prema broju prijavljenih, polaže više od 4.500 učenika iz KS-a i 160 učenika van područja Kantona Sarajevo


Polaganje eksterne mature za sve učenike koji su s uspjehom završili deveti razred osnovne škole u Kantonu Sarajevo i učenike koji su se prijavili iz drugih kantona počelo je danas. Testiranje će trajati tri dana, a konačni rezultati bit će objavljeni u četvrtak, 19. juna.

 

Stručna savjetnica za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade KS-a Lamija Husić potvrdila je Agenciji FENA da je počelo testiranje iz predmeta bosanski, hrvatski, srpski jezik i književnost.

 

Za danas je planiran i test iz predmeta fizika, za učenike koji su kao izborni predmet odabrali taj nastavni predmet.

 

Testovi traju po devedeset minuta. Prema broju prijavljenih, polaže više od 4.500 učenika iz KS-a i 160 učenika van područja Kantona Sarajevo.

 

- Rezultati današnjeg testiranja bit će poznati do 19 sati. Škole su obavezne da rezultate objave do 19 sati za predmete koji se toga dana polažu - kazala je Husić. Precizirala je da se proces odvija po planu, te izrazila nadu da će tako biti i narednih dana.

 

Drugog dana eksterne mature polaže se matematika, historija, geografija te informatika. Za 18. juni planirano je polaganje prvog stranog jezika (njemački ili engleski), biologija, te hemija. U četvrtak, 19. juna bit će objavljeni konačni rezultati u svim školama.

 

Ovo je druga godina da se u Kantonu Sarajevo organizira polaganje eksterne mature, a ima određenih novina.

 

- Novina je to što smo u izborne predmete u prvu grupaciju, osim historije i geografije, ove godine dodali informatiku. Model je ostao isti, učenici imaju svoje šifre, a bar kod čitač kasnije otkriva o kojem se učeniku radi - kazala je.

 

Novina su i vodiči za svaki od predmeta pojedinačno iz kojih su se učenici mogli pripremati za eksternu maturu.

 

- Objavili smo vodiče za svaki predmet pojedinačno. Vodiči su bili dostupni na stranici Ministarstva od januara ove godine, a za svaki predmet su date nastavne jedinice i teme iz kojih učenici treba da se pripremaju. Iz njih se kreiraju pitanja za maturu, ona neće biti ništa teže niti lakša, ali je novina da nema pitanja s tačnim odgovorima kako je to bilo lani - kazala je.

 

Prema informacijama Ministarstva obrazovanja KS-a, osim u Kantonu Sarajevo i u Tuzlanskom kantonu (kao pilot-projekt) provodi se eksterna matura.

 

Eksterna matura je završni ispit devetogodišnjeg obrazovanja koji će zamijeniti prijemni ispit za upis u srednje škole.

 

(Fena/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook