Vlada RS-a prošle sedmice je donijela Odluku o vršenju provjere tačnosti i istinitosti podataka prilikom prijave prebivališta na teritoriji RS-a. Premijerka RS-a Željka Cvijanović kazala je da je odlukom propisano da je osoba koja prijavljuje prebivalište dužna da dostavi jedan od četiri dokaza navedenih u odluci, koji su, tvrdi, u skladu s evropskim standardima, i koji su navedeni i u tekstu predloženog zakona o prebivalištu.
Vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić kazao je danas u izjavi za Agenciju FENA da ga smeta jednostrana odluka Vlade Republike Srpske jer smo svi mi građani cijele Bosne i Hercegovine.
Uz konstataciju da nije pravnik, on je Odluku o vršenju provjere tačnosti i istinitosti podataka prilikom prijave prebivališta na teritoriji Republike Srpske koju je utvrdila Vlada RS-a, prokomentirao riječima da trebaju zakoni koji će štiti građane na cijelom prostoru BiH.
- Nama trebaju zakoni koji će nas štititi na cijelom prostoru BiH i to je moj stav bez obzira na to kako zakonodavci donosili zakon. Ako zakoni ne štite jednaka prava osjećam da nisu pravedni - kazao je Puljić.
Podvukao je da niko nema pravo oduzimati ljudima pravo na njegov rodni kraj, zavičaj, imovinu i identitet te da "nema te vlasti koja to ima pravo oduzeti".
Sličnog mišljenja je i predsjednik SDP-a i ministar vanjskih poslova Zlatko Lagumdžija, koji tvrdi da ova odluka predstavlja grubo kršenje Dejtonskog sporazuma:
- Ulazimo u atmosferu u kojoj će praktično biti dozvoljeno sve, što znači "bacanje pod noge Dejtonski mirovni sporazum".
Naglasio je i da ova Odluka nema nikakvo pravno dejstvo dodajući da će viski predstavnik u BiH Valentin Inzko prepoznati o čemu se radi.
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice 1990 Martin Raguž kazao je danas novinarima u Sarajevu da je prebivalište pitanje državnog zakona i državna nadležnost što je na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine jasno i podvukao.
- Trebamo poštovati evropske vrijednosti i iz ove močvare pokrenuti se i zaustaviti "slobodan pad" u kojem se ova zemlja nalazi. Negdje moramo podvući crtu i vidjeti šta nas može vezati kako bismo počeli raditi u korist građana u BiH - kazao je Raguž.
Napomenuo je da povratnici i svi građani u oba entiteta imaju pravo da dostojanstveno reguliraju svoje prebivalište i boravište, a država im je, bez diskriminacije uz puno poštovanje ljudskih prava, dužna osigurati da se ljudi ohrabre da to učine što je odgovornost političara i institucija.
Bakir Izetbegović smatra da je odluka Vlade Republike Srpske o vršenju provjere tačnosti i istinitosti podataka priloškom prijave prebivališta na teritoriji RS-a je protuzakonita, antidejtonska i diskriminirajuća i mora biti zaustavljena .
On očekuje da će visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko aktivirati i početi reagovati na ovakve stari, dodajući da je njegova pasivnost ohrabrila Vladu RS-a da donosi neustavne odluke.
Izetbegović je pozvao vlasti u RS-u da ne donose ovakve odluke, a povratnike da se drže zakona.
- Povratnicima savjetujem da pokažu samo ono što su po zakonu dužni, a to je lična karta - naglasio je Izetbegović.
(FENA/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook