RAJ NA ZEMLJI

Etno selo Herceg u blizini Međugorja

Arhiva18.06.10, 09:13h

Etno-sela postaju trend u turizmu. U trend se uklapa i etno-selo Herceg, smješeno u blizini Međugorja. Posebnu draž selu daje i potočić uz žubor vode koju su graditelji našli u bušotini od 200 metara dubine.

etno selo herceg fles

Selo je svjedok minulih vremena, načina života prije stotinjak godina, ali i mjesto vrhunskog ugostiteljstva i komfora. Na samom ulazu u selo koje se prostire na oko 40 hiljada kvadratnih metara, dominira elegantan restoran s vinskim podrumom i bogatom etno-gastronomskom ponudom. Uz male kamene uličice nižu se suvenirnice u kojima su oživljeni stari zanati i rukotvorine, zatim mlinica smještena na jednom od tri prekrasna jezera i štale s domaćim životinjama.

Sačuvati duh prošlosti

U gradnju 50 objekata, infrastrukturu, tri umjetna jezera, pronalazak vode na dubini od 200 metara, te opremu i uređenje javnih površina, dosad je uloženo nekoliko miliona eura. Tu je sve kao u priči iz starih vremena - kamene kuće, odrine, restoran, podrum, vinoteka, etno-zbirka hercegovačkog podneblja, suvenirnice, mlinica na potočiću,  amfiteatar, stoljetne masline, smokve i vinova loza, mandarine, kamene šetnice…

Branimir Penava, direktor ovog etno sela kaže da je osnovni cilj posjetiocima dočarati topli dah prošlosti u jednom idiličnom seoskom mjestu. Penava kaže da je selo idealno mjesto za očuvanje kulturnih i moralnih vrijednosti običaja ovog kraja. “Jedan od najatraktivnijih sadržaja je uređena etnografska zbirka koja vjerodostojno dočarava duh prošlosti hercegovačkog kraja. Da se selo jedinstveno stopilo s današnjom tehnologijom i vremenom svjedoči amfiteatar s višenamjenskom moderno opremljenom dvoranom”, ističe Penava.
Nova radna mjesta

On dodaje da osim što je selo dobilo kulturni i historijski karakter, njegova svrha je prvenstveno proširenje turističke ponude kraja. Kaže da je u selu zaposleno oko 40 radnika koji će imati priliku da svoj posao dodatno usavrše u ovakvom poslu na svjetskom nivou. “Etno-selo predstavlja mjesto u kojem ćete zaboraviti užurbanost svakodnevnice, mjesto koje će vas vratiti korijenima, mjesto u kojem se odmara duh i krijepi tijelo”, poručio je Penava.

Ivo Jerkić načelnik općine Čitluk na čijem se području, u blizini Međugorja, nalazi etno-selo Herceg, ističe da ovakvih projekata nema mnogo na području BiH. „Dobro je da imamo naše poduzetnike koji imaju viziju i koji su spremni ulagati. To je dobra osnova za razvoj, ali i ostanak ljudi na ovom prostoru“, kaže načelnik Jerkić.

Gosti stižu sa svih strana

etno selo herceg

„Gosti nam dolaze iz Mostara, iz Međugorja, iz Makarske, s Dubrovačke rivijere... Sve su brojniji i strani gosti sa svih strana svijeta kojima je uz svetište u Međugorju, etno-selo postalo nezaobilazno! Ovo je carstvo gastronomije Hercegovine, autohtonih hercegovačkih jela i vina žilavke i blatine“ kažu domaćini sela.

Između kamenih kuća srećemo uglavnom domaće goste, zaljubljene parove, porodice s djecom, grupice prijatelja, Hercegovce i Bosance, ali i goste iz susjednih zemalja.
„Ovdje je zaista prelijepo! Došli smo na nagovor naših prijatelja i nismo se pokajali. Najviše nas se dojmila činjenica da je sve ovako urađeno, potpuno u skladu s hercegovačkom tradicijom i autentičnom arhitekturom“, kažu Marina i Zdenko Tomić iz Zagreba.

 „Ovaj kraj vaše zemlje od Boga je povlašten. Sunce, ova ljepota, mir... Zavidimo vam!“, dodaju zagrebački gosti.

Izgradnja etno-sela Herceg ni u kojem slučaju nije završen projekt. Na prostoru od dodatna dva hektara u planu je izgradnja novih rekreativno-turističkih sadržaja.DW/DEPO/a.k.

 

 

 

 

 

 

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook