Pripremio: Siniša VUJANOVIĆ
Najveći broj predmeta, pojašnjavaju u Administrativnoj službi grada Banjaluka, odnosi se na korekcije imena jer je u današnje vrijeme mnogo onih koji ne žele da se zovu Neđeljko ili Zorka pa traže "ublažene verzije" poput Nedeljko i Zora. Ima i zahtjeva koji se odnose na građane koji cijelog života koriste svoj nadimak umesto imena, pa je čak ta varijanta upisana u neke od dokumenata. Obično su zbog njihovog neslaganja obavezni da koriguju lična dokumenta.
- Dio zahtjeva odnosi se i na promjene stranih imena u ona koja su prihvatljivija ovom podneblju i mogu lakše da se koriste u pravnom prometu. Pamtimo zahtjev kojim je jedan Richard promenio ime u Rikard jer mu je tako lakše u poslu. Ima i obrnutih zahtjeva, a riječ je o našim ljudima koji žive ili studentima koji studiraju vani - objasnila nam je šef Odjeljenja za upravno-pravne poslove Dijana Džaja Jokić i dodala da "senzacionalnih promjena imena nema.
Po njenim riječima prije tri-četiri godine bilo je nešto više zahtjeva nego sada - stanovnici koji su zbog političkih razloga u vrijeme rata mijenjali imena, poslije rata odlučili su da vrate stara.
Inače, nakon podnošenja zahtjeva uprava grada obavezna je da utvrdi da li se možda radi o zloupotrebama.
- Punoljetni građani moraju popuniti zahtjev sa podacima o sadašnjem imenu i prezimenu i adresi stanovanja, a treba navesti da li se mijenja ime ili prezime ili oboje. Uz to je potrebno navesti nove podatke - objašnjavaju u upravi Banjaluke.
Uz odgovarajući zahtjev potrebno je priložiti rodni list, a za osobe u braku i izvod iz Matične knjige vjenčanih, Uvjerenje o državljanstvu, ovjerenu fotokopiju lične karte ili Uvjerenje o prebivalištu koje izdaje Centar javne bezbjednosti, Uvjerenje o nekažnjavanju…
Nešto je drugačija procedura za maloljetnike. Zahtjev za promjenu ličnog imena, odnosno samo imena ili prezimena podnose i treba da potpišu oba roditelja.
Osim zahtjeva potrebno je dostaviti i rodni list za dijete, ovjerene fotokopije ličnih karata roditelja, pismenu saglasnost djeteta sa navršenih deset godina ili starije. Ako zahtjev podnosi jedan od roditelja potrebna je i saglasnost Centra za socijalni rad.
Skupa procedura
Za sve promjene u matičnim knjigama donose se rješenja u upravnom postupku, a potrebno je platiti i takes od ukupno 32 marake. Procedura za promjenu ličnog imena prilično je komplikovana i skupa pa su to razlozi zbog kojih nema pretjerano mnogo zahtjeva za promjenu ličnih podataka.
Mijenjaš ime, mijenjaš JMBG
Ako je riječ o drastičnim promjenama, a ne korekciji postojećeg imena i prezimena, građanin mijenja i jedinstveni matični broj što se dodatno naplaćuje. Ovu proceduru sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova. Nakon toga mijenjaju se i sva lična dokumenta što je dodatni trošak.
(BLIN)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook