Barak Obama u svom je govoru pozvao Amerikance da raspravljaju o najvažnijim pitanjima bez demoniziranja protivnika, rekavši da "učtivost" nije znak slabosti.
- Sigurno možete sumnjati u moju politiku, bez da sumnjate u moju vjeru, rekao je Obama, dodajući u šali "ili u moje državljanstvo".
To je bila rijetka opaska na račun njegovih konzervativnih kritičara koji nastavljaju tvrditi da je on musliman i da nije rođen u SAD-u pa prema Ustavu nije legitiman predsjednik.
Obama je, među ostalim kazao, kako je "Božja milost" izražena kroz napore američke vojske u pružanju humanitarne pomoći na Haitiju. Tu milost pronose "Amerikanci svake vjere, i oni bez vjere, ujedinjeni oko zajedničkog, višeg cilja", rekao je on.
- To je nadahnjujuće. To je ono što mi Amerikanci radimo u teškim trenucima. Ujedinimo se, prepoznamo da nas takva kriza poziva da djelujemo, i uz milost Božju, krenemo, rekao je Obama.
Upozorio je da bez "spektakularnih katastrofa" koje nas izbace iz osjećaja samozadovoljstva taj duh često nedostaje pa "u ovome Babilonskome tornju često gubimo zvuk Božjega glasa".
Obamin poziv na povratak uljudnosti i opetovano isticanje važnosti molitve pozdravljeni su velikim pljeskom na skupu kojem su prisustvovali i španski premijer Hose Luis Zapatero, potpredsjednik SAD-a Džo Bajden, državna tajnica Hilari Klinton, prva dama Mišel Obama, senatori, kongresnici i drugi uglednici.
Hilari Klinton je govorila o ulozi koju je vjera odigrala pomažući Haićanima koji su stradali u razornom potresu, ističući kako su se pozivu za pomoć Haićanima odazvali narodi svih vjera.
Ovogodišnji je Nacionalni molitveni doručak izazvao proteste grupa za prava homoseksualaca, ateističkih udruženja i grupa koje nadziru rad vlade, zbog zabrinutosti oko pokrovitelja skupa. Organizator je konzervativna evangelička zaklada "The Fellowship", poznata kao "The Family", čije se aktiviste povezuje sa zakonom protiv homoseksualaca u Ugandi.
Obama se u govoru osvrnuo na Ugandu, nazivajući "odvratnim" zakon kojim se homoseksualnost kažnjava zatvorom ili smrću.
U sedmici Nacionalnog molitvenog doručka, u vašingtonu se održavaju i susreti dužnosnika administracije i Kongresa sa stranim gostima, prenosi Hina.
(FENA, BLIN/tg)
ČITAJTE DEPO!
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook