PRESS

Vehabije provalile akciju policije u Maoči

Arhiva04.02.10, 08:16h

Vehabije u Gornjoj Maoči bile su upozorene na dolazak policije tako da su imale dovoljno vremena da na sigurno sakriju sve ono što bi ih moglo skupo koštati, rekao je "Fokusu" član Ekspertskog tima Jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala, Domagoj Margetić.

Maoča_naslovnaMargetić je pozivajući se na dobro upućene izvore bliske istražnim organima BiH, "Fokusu" otkrio da je informacija o pripremama i razmjerama akcije procurila iz kabineta direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH, Almira Džuve.

- Gornja Maoča kao jedan od bezbjednosnih problema pomenuta je i prilikom nedavne posjete direktora američkog Ef-Bi-Aja, Roberta Milera, koji je na sastanku s predstavnicima nadležnih organa BiH zatražio i razrješenje Almira Džuve s mjesta prvog obavještajca BiH. Planirati jednu ovakvu akciju s takvim čovjekom samo nekoliko dana poslije tog upozorenja čisti je promašaj i neozbiljnost - rekao je Margetić.

Zato i ne čudi, navodi dalje on, što su policajci imali prilično mršav ulov, odnosno, zaplijenjeno je tek nešto malo lovačkog oružja, DVD i video-zapisi, sredstva za vezu, računari, kuhinjski noževi.

Tužilaštvo BiH zatražilo je od Suda određivanje jednomjesečnog pritvora za sedam pripadnika vehabijske zajednice u Gornjoj Maoči, koji su uhapšeni u velikoj policijskoj akciji izvedenoj u utorak, potvrdio je "Fokusu" portparol Tužilaštva, Boris Grubešić.

Pritvor je zatražen za Nusreta Imamovića, Safeta Barčića, Edisa Bosnića, Dževada Hodžića, Hajrudina Ribića, Senada Midžića i Merseda Čekića.

- Navedena lica, između ostalog, osumnjičena su za krivična djela organizovani kriminal u vezi s krivičnim djelima napad na ustavni poredak, ugrožavanje teritorijalne cjeline, izazivanje međunacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti i nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija - pojašnjeno je u Tužilaštvu BiH.

Hapšenjem sedmorice vehabija u Gornjoj Maoči nadležne službe BiH nastavile su da se bave posljedicama, a ne uzrocima gorućeg bezbjednosnog problema u ovom dijelu Evrope, mišljenje je profesora beogradskog Fakulteta bezbednosti Darka Trifunovića, koji je ponovio da centar vehabijskog djelovanja u BiH nije Gornja Maoča, već Sarajevo.

- U Sarajevu, Zenici, Travniku, Mostaru i još nekim gradovima širom FBiH i danas se nalaze islamski sveti ratnici, koji su u BiH došli devedesetih godina prošlog vijeka. Hapsiti sedmoricu vehabija u jednoj Gornjoj Maoči, a istovremeno puštati na slobodu bivšeg bezbjednjaka "El Mudžahedin" odreda, Ejmana Avada, krajnje je neozbiljno i degutantno. Vlasti moraju da se pozabave uzrocima ubrzane radikalizacije Bošnjaka - dodao je Trifunović.

Privođenje1On je zapitao zašto se niko od nadležnih nije uputio u Gornju Maoču prije pet godina kada su zapadne obavještajne službe upozorile da je iz ovog sela put Rima otišla grupa vehabija, s namjerom da izvrše teroristički napad tokom sahrane poglavara Rimokatoličke crkve Jovana Pavla Drugog. Trifunović je zapitao zašto policija nije otišla u Maoču i poslije hapšenja Sabahudina Fiuljanina, koga je tadašnji SFOR držao u pritvoru zbog sumnje da je povezan s Al Kaidom.

Prema Trifunovićevim riječima, ne treba smetnuti s uma ni činjenicu da je neposredno poslije terorističkih napada na sinagoge i englesku banku u Istanbulu, krajem 2003. godine, područje Brčkog i Majevice, gdje se nalazi i Gornja Maoča, bukvalno preko noći stavljeno pod kontrolu SFOR. Zapadne obavještajne službe upozoravale su tada da je i glavni Al Kaidin oficir za Balkan Omar Alavadi u novembru 2003. godine, poslije serije bombaških napada u Istanbulu utočište potražio negdje na teritoriji BiH. Da li je, zapitao je Trifunović, Gornja Maoča sasvim slučajno tada stavljena pod poseban nadzor?

Njegove riječi potvrdio je i član Ekspertskog tima Jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala Dževad Galijašević, naglasivši da su bjelosvjetski teroristi već godinama BiH koristili kao sigurnu bazu i utočište. On je podsjetio na riječi nekadašnjeg američkog ambasadora u UN Džona Boltona, koji je prije nekoliko godina žestoko kritikovao predstavnike međunarodne zajednice u BiH, rekavši da su njima pred nosom isplanirani neki od najtežih terorističkih napada u istoriji čovječanstva.

Privođenje3- Početkom prošle godine objelodanjeno je da su i neki od članova "Lakšar et Taiba", ekstremnog i militantnog krila Al Kaide, svojevremeno boravili u BiH, da bi kasnije u decembru 2008. godine napravili masakr u hotelima u Mumbaiju. BiH je neraskidivo vezana s međunarodnim terorizmom i ovdje neće biti napretka, dok se ta veza ne raskine - zaključio je Galijašević.

Predsjednik Odbora za bezbjednost Narodne skupštine Republike Srpske, Petar Đokić, pozdravio je prekjučerašnju akciju policijskih snaga u Gornjoj Maoči, uz konstataciju da je to trebalo uraditi znatno ranije.

- Ono što se dešavao u Gornjoj Maoči predstavlja ozbiljnu opasnost koju niko ne treba da zanemaruje.

Sudeći po količini i vrsti pronađenog oružja i druge vojne opreme jasno je da stanovnici tog sela nisu bili dobronamjerni prema drugim građanima BiH - rekao je Đokić.

POPOVIĆ: Informacije na vidjelo

Vojnopolitički analitičar, Gostimir Popović, smatra da je prekjučerašnja akcija u Maoči potvrdila višegodišnja upozorenja zapadnih obavještajnih službi i domaćih stručnjaka iz oblasti bezbjednosti koji su govorili da se nešto čudno i opasno dešava na području ovog sela. Zbog toga, smatra Popović, nadležni organi morali bi javnosti da predoče na osnovu čega su pokrenuli ovu akciju i šta je to tačno pronađeno u Gornjoj Maoči.

- Bojim se da to ne bude još jedan u nizu pogrešnih poteza, odnosno skretanje pažnje s daleko važnijih i većih problema. Čini se da i vlasti BiH rade po već oprobanom receptu bivšeg izaslanika UN u BiH, Žaka Pola Klajna, koji je jednom prilikom kazao da je dobro što su mudžahedini u Bočinji, jer su tako na oku međunarodne zajednice - dodao je Popović.

Privođenje14BARAŠIN: Odlučna borba protiv terorizma

Glavni tužilac Tužilaštva BiH, Milorad Barašin, izjavio je da je akcija u Gornjoj Maoči, kod Brčkog, gdje je nastanjena vehabijska zajednica, potvrda da će se i dalje ići u odlučnu borbu protiv organizovanog kriminala navodeći da se sumnja da se radi o ozbiljnim pokušajima podrivanja ustavnog poretka i teritorijalne celine BiH.

Barašin je rekao da istraga traje i da će poslije njenog okončanja dati šire obrazloženje.

- Postupali smo po nalogu Suda BiH i kada se obavi saslušanje osumnjičenih i u prisustvu branioca tih lica analizira ono što je zaplijenjeno, obavijestićemo javnost o tome - rekao je Barašin.

On je potvrdio da je tokom akcije zaplijenjeno i oružje, ali nije mogao da otkrije o kojim količinama i vrsti se radi. Upitan da li ima istih ili sličnih indicija da na nekim drugim područjima BiH djeluju osobe, koje podrivaju teritorijalnu cjelinu i ustavni poredak BiH, Barašin je odgovorio potvrdno.

Upozorenja stara pet godina

U septembru 2005. godine američki list "Odbrana i spoljni poslovi", pozivajući se na dobro obaviještene izvore, naveo je da je jedna od grupa iz Gornje Maoče trenirana pod budnim okom Kenana Bajrića, policajca iz Brčko distrikta. Obuka je sprovođena i u kući oca Hajrudina Ribića, za koga se zna da je član vehabijske zajednice. Hajrudin Ribić, pisao je tada list, vozi bijeli pasat registarskih oznaka 367-E-667 i povremeno se bavi taksiranjem. Američki list objavio je kako su se u kući Ribićevog oca već mjesecima smjenjivale grupe mudžahedina, koji su tamo ostajale između osam i deset dana, pri tom ne izlazeći van.

Izvori američkog lista tvrde da se upravo u toj kući obavlja takozvano "pranje mozga", kao jedan od najvažnijih dijelova priprema za izvođenje zadataka.
(Fokus.ba, BLIN/tg)

ČITAJTE DEPO!


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook