Konstatirano je to u Sarajevu pri susretu glavnog koordinatora projekta, prof. dr. Faruka Čaklovice s ministrom za visoko obrazovanje Kraljevine Saudijske Arabije Khaledom M. al-Ankaryjem. El-Ankary je naglasio spremnost za saradnju, posebno u području visokog obrazovanja kao veoma važnog segmenta svakog društva za progres, mir i prosperitet.
Kako je od ranije poznato, Univerzitetska biblioteka će biti jedna od najmodernijih i najbolje opremljenih u regiji, a vrijednost je procijenjena na 17,5 mil eura (35 miliona maraka), što do sada predstavlja najveći grant ove vrste.
Projekat buduće Univerzitetske biblioteke Univerziteta u Sarajevu zasniva se na Master planu Novog kampusa Univerziteta u Sarajevu iz 2001. godine.
Lokacija kampusa je bivša kasarna formirana u periodu osmanske vladavine u Bosni i Hercegovini koja se danas nalazi na rubu historijskog dijela grada Sarajeva iz austro-ugarskog perioda. Master planom Univerzitetska biblioteka je pozicionirana na glavnoj osi kampusa pored zgrade rektorata, čime dobiva značajan i dominantan položaj.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook