NA SCENI SARAJEVSKOG RATNOG TEATRA

'Odette&Odile' - baletna priča o ambiciji i borbi umjetnika sa samim sobom

Arhiva30.01.13, 14:44h

U četvrtak, 31. januara, od 20 sati, na sceni Sarajevskog ratnog teatra publika će moći pogledati predstavu “Odette&Odile”

Odette i Odile1Ova predstava je svoju premijeru u Sarajevskom ratnom teatru imala 10. septembra prošle godine u prepunoj sali, a predstava je izvedena i na ovogodišnjem Internacionalnom teatarskom festivalu MESS, gdje je dobila pozitivne kritike.

„Odette&Odile” je urađena po motivima filma „Crni labud” Darrena Aranofskog, a režiju i koreografiju potpisuju Amila Terzimehić i Ena Kurtalić, koje, ujedno, igraju i naslovne uloge.

„Odette&Odile” je predstava koja kao osnovni instrument koristi fizički pokret. Dva labuda, Odette, bijeli, nevini, nježni, kojeg igra Ena Kurtalić, i Odile, crni, senzualan, slobodan i zavodljiv kojeg utjelovljuje Amila Terzimehić, vode nas kroz priču o razumu i emocijama, restrikcijama i slobodi, hrabrosti i strahu, priču o umjetniku, jednom čovjeku koji u sebi otkriva skrivene slojeve svoje ličnosti, a koje počinju da izlaze na površinu te postaju vidljive svima, i ne samo vidjljive, nego dominante karakteristike njegove ličnosti.

Odette, ambiciozna balerina kojoj se ostvaruje san da zaigra ulogu života, ulogu bijelog labuda u Labuđem jezeru, počinje da popušta pod pritiskom svojih ambicija, okoline, očekivanja drugih, te dolazi do urušavanja njene krhke ličnosti, baze koja joj je do sada pružala sigurnost i zaštitu. Odette i Odile

Ovu klasičnu priču o umjetničkoj ambiciji, borbi umjetnika sa samim sobom, velikoj želji da postignu savršenstvo i ovladaju svakim aspektom svoga stvaranja i svoje ličnosti, na scenu Sarajevskog ratnog teatra postavile su dvije mlade glumice, koje su ovoga puta preuzele i režisersku ulogu, pod mentorstvom Jasne Žalice. Ovom predstavom, ove dvije mlade umjetnice imaju za cilj doprinijeti razvoju savremenog plesa i fizičkog teatra u Bosni i Hercegovini, te ohrabriti pomjeranje granica lične percepcije i razumjevanja umjetnika samih, kao i pomjeranje granica njihovog umjetničkog izražavanja.Odette i Odile2


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook