Ovim bi budžet za narednu godinu bio usvojen do kraja tekuće, što se, po izjavama nekih poslanika, desilo još jednom ili dva puta u posljednjih deset godina, a bio bi ispunjen i uslov da BiH ovaj mjesec dobije drugu tranšu kredita od MMF-a, pišu Nezavisne novine.
Nakon usvajanja u Vijeću ministara BiH, budžet je prošao u Predsjedništvu BiH većinom glasova jer je protiv glasao Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH, koji dolazi iz SDA. Budžet se tako našao na dnevnom redu današnjih sjednica Predstavničkog i Doma naroda bh. parlamenta po hitnom postupku.
Nebojša Radmanović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, nada se da će poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH pokazati odgovornost prihvatanjem zahtjeva Savjeta ministara da po hitnom postupku usvoje budžet, čime bi taj postupak završili, kao što je već završen u Federaciji BiH i Republici Srpskoj.
"Polazim od toga da je interes svih u BiH da imamo usvojen budžet, jer je to uvijek bolje nego da imamo odluku o privremenom finansiranju. Nadam se i pored toga što je Prijedlog budžeta u Predsjedništvu usvojen preglasavanjem", rekao je Radmanović.
Poslanici su sigurni da će budžet proći u Predstavničkom domu bez obzira na stav SDA, koja više nije dio parlamentarne većine, da ga neće podržati. Novu većinu čine SDP, SNSD, SDS, SBB, HDZ BiH i HDZ 1990, čiji su glasovi dovoljni, ali ako delegati SDA napuste sjednicu Doma naroda ona neće biti održana.
Dušanka Majkić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu bh. parlamenta, kazala je da nema opasnosti da u ovom domu ne prođe budžet BiH za iduću godinu.
"Ide po hitnom postupku, znači nema amandmanske faze", dodala je Majkićeva.
Istakla je da ne može predvidjeti šta bi u Domu naroda mogla da uradi SDA, koja ima tri delegata, odnosno većinu, u Klubu bošnjačkog naroda i čiji bi nedolazak odgodio sjednicu tog doma jer ne bi imala kvorum.
Sulejman Tihić, lider SDA i predsjedavajući Doma naroda bh. parlamenta, u utorak je rekao da poslanici i delegati ove stranke neće podržati budžet i da se ne slažu da ide po hitnoj proceduri, ali da neće iskoristiti mogućnost da ga blokiraju nedolaskom u Dom naroda.
"Glasaćemo protiv jer je nedovoljan za funkcionisanje institucija BiH, ugrožava njihovo funkcionisanje i to traje dvije-tri godine sa tendencijom da se nastavi i ugrozi put BiH ka EU i NATO. SDA neće iskoristiti mogućnost da nedolaskom na sjednicu blokira budžet, ali ako se nađu pred parlamentom neki zakoni koji znače poništavanje reformi i budu na štetu BiH iskoristićemo tu mogućnost pošto prethodno iskoristimo sve demokratske mogućnosti", kazao je Tihić.
Da parlamentarci SDA neće podržati budžet potvrdio je juče i Šemsudin Mehmedović, potpredsjednik SDA i njen poslanik u bh. parlamentu, ali je dodao da će vidjeti hoće li SDA u Domu naroda napustiti sjednicu.
Mehmed Bradarić (SDP), delegat u Domu naroda bh. parlamenta, rekao je da će budžet danas u parlamentu sigurno proći jer je klima takva, te da SDA nema nijedan argument zbog čega bi glasala protiv.
"Imali smo situaciju kada smo godinu dana imali privremeno finansiranje i to je pravilo velike probleme, baš kao što je velike probleme pravilo i kada je budžet usvajan u toku njegove primjene. Najmanje problema će praviti njegovo usvajanje prije primjene makar i po hitnom postupku", dodao je Bradarić.
I Zlatko Lagumdžija, lider SDP-a, danas je opet pozvao čelništvo SDA da se uozbilji i pokaže odgovornost spram budućnosti BiH. On je rekao da je telefonski razgovarao s Miloradom Dodikom, liderom SNSD-a, o budžetu BiH, kao i sa Draganom Čovićem, liderom HDZ BiH, te da su svi saglasni da budžet treba da bude usvojen.
"Ako usvojimo budžet BiH, a uvjeren sam da hoćemo, pokazaćemo da su optužbe da se radi o brutalnoj koaliciji kreiranoj zbog raspodjele fotelja neosnovane i netačne", naveo je Lagumdžija u izjavi medijima.
Adis Arapović, politički analitičar, istakao je da se danas može očekivati podrška budžetu BiH u Predstavničkom domu, ali se lako može desiti i da delegati SDA napuste sjednicu Doma naroda, što bi značilo opstrukciju funkcionisanja najvećeg parlamentarnog organa, te bi se mogla očekivati reakcija OHR-a.
"Tada bi se SDA od pozicije u kojoj kaže da je stranka koja štiti ustavni poredak i institucije BiH dovela u poziciju da opstruira rad tih institucija. Nezadovoljstvo mogu iskazati činom glasanja protiv i obrazloženjem takve odluke pa neka javnost procijeni je li njihova odluka bila ispravna i to pokaže na idućim izborima", rekao je Arapović.
(DEPO/BLIN/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook