Enzim integraze se može naći u HIV virusu, kao i drugim srodnim, tzv. "retrovirusima". Neki od najnovijih lijekova protiv side imaju za cilj blokiranje tog enzima.
Sada, nakon što je poznata struktura integraze, stručnjaci mogu u potpunosti razumjeti kako inhibitori tog enzima djeluju, kako ih je moguće poboljšati i kako spriječiti HIV virus da protiv njih razvije otpornost.
Zarazivši nekoga, HIV virus koristi enzim integraze da "prilijepi" kopiju svoje genetske informacije na DNK domaćina, objašnjava Cherepanov.
Neki novi lijekovi protiv side, kao što su "isentress" kompanije Merck i "elvitegravir", eksperimentalni lijek firme Gilead Sciences, djeluju tako što blokiraju integraze, ali znanstvenici ne znaju tačno kako oni to čine i kako bi mogli biti poboljšani. Jedini način da se to utvrdi jeste da se razvije visoko kvalitetna kristalna struktura integraze, na čemu se godinama bezuspješno radilo.
Britansko-američki tim sada je uspio razviti dovoljno kvalitetan kristal integraze, pozajmljene iz jednog retrovirusa koji je veoma sličan virusu side.
Tek nakon više od 40.000 pokušaja dobiven je kristal kroz koji se mogla vidjeti njegova trodimenzionalna struktura. Na ovom kristalu testirano je djelovanje lijekova kompanija Merck i Gilead, tako što je prvi put bilo moguće vidjeti kako ti medikamenti prianjaju uz integrazu i kako je blokiraju.
Dosad je u svijetu virusom side zaražena gotovo 60 miliona ljudi, a 25 miliona je umrlo od posljedica njegovog djelovanja. Za ovu bolest još nema ni lijeka ni vakcine, mada neki kokteli medikamenata mogu održavati zdravlje pacijenata.
HIV virusom je najviše pogođena Podsaharska Afrika, koja u globalnom broju zaraženih ima udio od čak 67 posto.
(FENA, BLIN/mp)
ČITAJTE DEPO!
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook