Ljubić je, između ostalog, istaknuo činjenicu da Bosna i Hercegovina duboko cijeni podršku i suradnju koju imamo s NATO-om u okviru NATO integracijskog procesa BiH.
Podcrtao je da je ova suradnja veoma dobra, ne samo za PARP proces, već i za ostale mehanizme Partnerstva koje BiH trenutno koristi. Sigurno da je to veliki doprinos i pomoć za naše napore i napredak ka euroatlantskim integracijama, ali i za proces unutrašnje konsolidacije i izgradnje naše države kao stabilnog, demokratskog i prosperitetnog društva.
- Dozvolite mi da izrazim svoje osobno mišljenje da je strateški interes i Bosne i Hercegovine i NATO da BiH u okviru čitave regije jugoistoka Evrope postane dijelom sjevernoatlanske Alijanse. Poznato je također da su se nadležne institucije BiH, Predsjedništvo i Parlament opredijelili za članstvo BiH u NATO kao strateški interes, kazao je Ljubić.
Istina je, također, dodao jer on, da u ovom momentu ne postoji isti konsenzus oko članstva BiH u NATO jer u entitetu Republika Srpska još uvijek postoje rezerve s obzirom na određene događaje iz recentne povijesti.
Po njegovim riječima, ova činjenica uz različita viđenja rješavanja pitanja državne imovine, a u okviru toga i nepokretne vojne imovine, razlogom su da BiH kasni u aktiviranja našeg članstva u MAP-u koji nam je uvjetno dodijeljen na samitu ministara inozemnih poslova NATO zemalja u Talinu, travnja 2010.
- Ipak, nakon što je početkom veljače ove godine formirano novo Vijeće ministra BiH, ostvaren je značajan napredak u ispunjavanju uvjeta za napredak ka evroatlanskim integracijama.
Zadovoljstvo mi je da mogu istaknuti pozitivan pomak koji je učinjen u pogledu rješavanja pitanja državne imovine, a u okviru toga i nepokretne vojne imovine. Želim vas informirati da su lideri šest vodećih političkih stranaka u BiH 9. ožujka ove godine dogovorili principe rješavanja pitanja državne imovine, odnosno vojne imovine, kazao je Ljubić.
Dodao je da dogovor, između ostalog, predviđa da se perspektivna vojna imovina (69 lokacija) knjiži kao državna imovina na korištenje Ministarstva obrane i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
- Očekujemo da Vijeće ministara BiH i entitetske vlade u najkraćem roku ovaj politički dogovor pretoče u odgovarajuće odluke što bi značilo ispunjenje uvjeta za aktiviranje MAP-a, a to bi omogućilo da već na NATO samitu u prosincu se odobri aktiviranje MAP-a. Državna sekretarka SAD Hillary Clinton, je za vrijeme nedavne posjete BiH izrijekom naglasila da će se osobno založiti da se BiH odobri aktiviranje MAP-a na sljedećem samitu ako ispuni ove uvjete, kazao je između ostalog Ljubić.
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook