Zvanična novinska agencija Xinhua navela je riječi Du Qinglina, predsjednika vladine komisije zadužene za pregovore, da je kineski nacionalni interes nepovrediv i da "ne može biti prostora za rasprave niti za kompromis" o teritorijalnim pitanjima, prenosi AP.
Na posljednjim pregovorima 2008., posrednici Dalaj Lame predložili su način da Tibetanci ostvare veću autonomiju unutar kineskog ustava - što je ključni zahtjev manjinske zajednice. Kina je, međutim, glatko odbila taj plan, tvrdeći kako neće dopustiti Tibetu vrstu slobode kakvu je dala teritorijama Hong Kong i Makau. Kineski zvaničnici insistiraju da će samo razgovarati o povratku Dalaj Lame, koji je pobjegao u egzil 1959.
Tibetanska vlada u egzilu u indijskom gradu Dharmsali saopštila je prošle sedmice kako se nada da će dvije strane biti u stanju da revidiraju svoje prijedloge za širom autonomijom. Duova izjava, objavljena na internetskoj stranici Odjela jedinstvenog fronta Komunističke partije Kine, pokazuje da Peking nije odustao od svog ranijeg tvrdog stava.
Posrednici Dalaj Lame, Lodi Gyari i Kelsang Gyaltsen vratili su se u Indiju u ponedjeljak ujutro nakon sastanka sa zvaničnicima u Pekingu tokom vikenda, saopćio je tajnik Dalaj Lame, Chhime R. Chhoekyapa.
- Detalji rasprave nisu bili odmah dostupni. Po dolasku u indijsku prijestonicu, očekuje se da dvojica posrednika otputuju u sjeverni indijski planinski grad Dharmsalu kako bi izvjestili tibetanskog premijera u egzilu, Samdhonga Rinpochea, o razgovorima, kazao je on.
Dalaj Lama decenijama tvrdi kako nastoji ostvariti širu autronomiju za tibetanski narod pod kineskom vlašću, a ne nezavisnost.
(FENA, BLIN/tg)
ČITAJTE DEPO!
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook