Jezero je, kako kažu, prepolovljeno, a ugrožen je biljni i životinjski svijet. Ramiz Osmanović, koji se rodio prije nego što je jezero nastalo vještačkim putem, kaže kako se ne sjeća da je ikada Modrac bio u ovakvom stanju.
"Katastrofa! Šta drugo reći. Trebat će nam kiša i kiša kako bi se jezero vratilo u normalno stanje. Sve je izgorjelo. I žito i trava. Očekuje nas teška jesen", kazao nam je Osmanović.
Prema tvrdnjama mještana, povlačenje jezera zbog suša pogoduje krivolovcima koji postavljaju mreže kako bi došli do ribljeg plijena.
"Ovdje sam 15 godina i ne sjećam se da se voda ikad ovako povukla. Desi se da bude mala voda, ali nikad nije kao do sada. U ljetnim danima voda je znala doći i do moje vikendice, a pogledajte danas, voda je 300 metara daleko od obale", govori Bekrija Mujić, koji je u Bikodže doselio iz Šepka, kod Zvornika.
Neformalna grupa građana Tuzle ustvrdila je kako je ljudski faktor krivac za trenutno stanje u jezeru Modrac.
Iz Centra za ekologiju i energiju Tuzlanskog kantona navode kako svakodnevno na isušene dijelove jezera Modrac padaju tone ugljene prašine.
"Ukoliko se hitno ne poduzmu odgovarajuće mjere, pojedini vodeni tokovi u BiH bit će izgubljeni", upozorava Marko Nišandžić, programski direktor tuzlanskog Centra za razvoj i podršku.
U jezero Modrac, koje je glavni izvor napajanja pitkom vodom Tuzle i glavni izvor napajanja vodom industrije koja je u velikoj mjeri ovisna o vodama, dnevno se ispušta oko 160 tona ugljene prašine.
"Time je već zagađena jedna trećina jezera, a ništa se ne poduzima", kaže Nišandžić.
(Nezavisne.com, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook