Međutim, Lagumdžija upozorava da to ne smije zadirati u suverenitet BiH.
"Kad te dvije stvari prihvatimo kao naš zajednički cilj, onda mislim da je moguće doći do rješenja koje će biti u interesu svih. U suprotnom, nećemo ga ni naći. Treba promijeniti način razmišljanja, kako se to posljednjih 17 godina dešavalo, a to je da nije bilo dobre volje na jednoj ili drugoj strani. Sada je i to operacionalizacija onoga što smo premijer Vjekoslav Bevanda i ja dogovorili s premijerom Zoranom Milanovićem na samitu u Dubrovniku", kaže Lagumdžija.
Kada su u pitanju medijski napisi da se priprema trampa BiH i Hrvatske, i to Pelješki most za otoke Veliki i Mali Školj te vrh poluotoka Klek, Lagumdžija kaže da je takva vrsta trgovine primjerenija za pijacu nego za odnose između dvije zemlje.
Ali, ističe, da nema razloga da se ne prihvate principi i sporazum o granicima koji je potpisan još prije 13 godina.
"To znači da ti otoci trebaju pripadati BiH, a nema razloga da Hrvatska ne bude na adekvatan način povezana. Hrvatska će jednog dana sigurno imati interes da se Pelješac iz strateških i turističkih razloga poveže s ostalim dijelom zemlje. Ali najvažnije je da izgradnja mosta bude u skladu s međunarodnim i pravom BiH", kazao je Lagumdžija.
Naglasio je da je najveći interes BiH, ipak, nesmetan pristup luci Ploče da bi ona bila u funkciji bh. privrede, te dodaje da je prošlo vrijeme pokušaja da neko nekog prevari.
Upravo je to, kaže, suština razlike između koalicije koju je SDP napravio s drugim političkim strankama u odnosu na onu sa SDA.
Inače, sastanak ministara vanjskih poslova dvije zemlje organiziran je u sklopu priprema za 19. septembar, kada će se sastati predstavnici Evropske komisije, Hrvatske i BiH.
Predsjedavat će ministri Pusić i Lagumdžija te Štefan Fuele, evropski komesar za proširenje.
Tom dijalogu na visokom nivou prisustvovat će i određeni broj komesara iz različitih oblasti, prije svega komunikacija i transporta, zdravstva, šengenskog sistema...
"Važno je da u Briselu postignemo što je moguće bolji dogovor. Gospođa Pusić i ja usaglasili smo se da ne trebamo Brisel koristiti kao nekoga ko će biti advokat nekome od nas, a protiv onog drugog. Trebamo činiti sve da BiH i Hrvatska kao dva dobra susjeda i prijateljske zemlje probaju naći što je moguće bolju zajedničku poziciju koja u zajedničkom interesu, a onda vidjeti koliko je moguće da to bude u skladu s EU standardima. Nakon toga, u Briselu ćemo tražiti evropsku podršku", rekao je Lagumdžija.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook