Dodao je da je ovdje riječ o lažnim konstrukcijama koje imaju za cilj da ga diskreditiraju, natjeraju da se pravda za nešto što nije tačno.
- Avionsku kartu je sama platila i javnost uvijek može dobiti na uvid kopiju računa. Kako je krenulo, još ću se morati pravdati i što imam suprugu. Postaje tužna intencija da se jefitinim populizmom oblati neko s kim se ne slažete. Opasno je istovremeno na takav način poigravati se osjećajima ljudi koji nisu u stanju sebi platiti kartu do Rima. Takvih je u BiH, na žalost, jako puno. Prema njima osjećam odgovornost da kao čovjek, izabrani zvaničnik kažem: nikada nisam i neću zloupotrijebiti svoj položaj, ali ću učiniti sve da budem dobar suprug i otac. Ako je to grijeh, onda pristajem da budem grešnik, poručio je Lagumdžija.
Istakao je da s ovim završava polemiku o privatnim stvarima.
- Neću nikada dozvoliti da se privatne i za javnost periferne stvari koriste kako bi se pobjeglo od suštine: nisu tema laži o mom privatnom životu nego je tema šta ja kao ministar činim za ovu zemlju i njenu vanjsku politiku, kazao je.
Lagumdžija je pojasnio i posljednja dešavanja po pitanju predloženih rješenja za implementaciju presude "Sejdić-Finci" te kazao da je proteklih dana pročitao mnogo zanimljivih, ali i vrlo neutemeljenih kvalifikacija.
- Kvalifikacija poput onih da je EU "saučesnik u genocidu" i da je Grčka na čelu s mojim prijateljem, predsjednikom Socijalističke internacionale te bivšim premijerom i ministrom vanjskih poslova Papandreuom, podržavala Karadžića i Miloševića te slala dobrovoljce da učestvuju u genocidu u Srebrenici. Opasno, netačno i potpuno zlonamjerno. Dovoljno je proguglati 15 minuta pa da se faktografski utvrdi da je Papandreu došao na čelo grčke Vlade kao premijer u 2009. godini, a na poziciji ministra vanjskih poslova Grčke, poziciji na koju je došao 1999., se pokazao kao čovjek koji je dokazani prijatelj BiH, podsjetio je Lagumdžija.
Dodao je da obnovljena zgrada Parlamenta i Vijeća ministara BiH, na Marijin dvoru, svjedoči tom prijateljstvu, jer je obnovljena grčkim novcem, a na osnovu sporazuma koji su 2002. potpisali upravo Papandreu i Lagumdžija kao predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
- I ako baš hoćete upravo je ministar Papandreu odigrao najvažniju ulogu da se cjelokupna Grčka donacija uloži u izgradnju zgrada državnih institucija. Mogao je taj novac biti potrošen na stotine drugih načina, ali je upravo usmjeren kao podrška konceptu jačanja simbola državnosti BiH. Moramo konačno u vanjskopolitičkom diskursu pobjeći od opasnih stereotipa kako neke zemlje podržavaju apriori ovu ili onu stranu i umjesto toga raditi ozbiljno sa svim zemljama na profiliranju suradnje u kojoj su akceptirani interesi država.
Osuđivati EU da je saučesnik u genocidu značilo bi osuđivati npr. Njemačku koja je uvijek bila prijatelj BiH i koja je, kad nam je bilo najteže, zbrinula 350.000 bh.izbjeglica. Ili osuđivati Austriju, Veliku Britaniju, Holandiju, Švedsku kojima i dan-danas živi veliki broj bh. građana. EU, napose, tada nije imala zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku na način na koji je ima danas, nakon Lisabonskog sporazuma, tako da su optužbe takve vrste potpuno deplasirane.
I na koncu, ako želimo u EU, a po svim istraživanjima javnog mnijenja više od 70 posto građana BiH to želi, onda moramo ispuniti uvjete. Usklađivanje ustava i izbornog zakona s presudom Evropskog suda za ljudska prava je jedan od ključnih preduvjeta. Ili ćemo naći provodivo rješenje i prihvatljivo za EU ili ćemo proglasiti bankrot našeg EU puta.
Odlučili smo da provodimo volju one velike većine koja želi bolju budućnost za svoju djecu u EU. Ko ima problem s tim, neka ponudi novi koncept koji će dobiti podršku građana i neka konsekventno preuzme odgovornost, zaključio je Lagumdžija.
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook