Foto: DEPO PORTAL
Nakon tog susreta predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović kazao je novinarima da je generalni sekretar doputovao u pravi trenutak budući da region prolazi kroz fazu transformacije i iz regiona koji je bio dio problema i dio Evrope kojem je bila potrebna pomoć međunarodne zajednice, postaje region koji pruža pomoć na mjestima krize.
Predsjedavajući Izetbegović iskoristio je susret s Ban Ki-moonom da bi zahvalio na pomoći koja je BiH pružena u najtežim vremenima i to u vojnom, finansijskom, humanitarnom i organizacijskom smislu, jer bez te pomoći, kaže Izetbegović, agonija BiH bi mnogo duže potrajala i pitanje kako bi se ta agonija završila.
Podsjetio je da je u tim vremenima bilo i grešaka koje su kulminirale genocidom u Srebrenici i padom zaštičene zone Ujedinjenih nacija, ali su greške priznate u izvještaju UN-a iz 1999. godine i tadašnjeg generalnog sekretara UN-a Kofija Annana i one govore o nepravednom uvođenju embarga na oružje koje je onemugućilo efikasnu odbranu BiH.
- Napravljena je i fatalna greška u nespremnosti da se prepozna sav obim zla i suprotstavi kampanji masovnog pokolja koji se odvijao pred očima međunarodne zajednice u Srebrenici, kazao je Izetbegović, naglašavajaući da će zajedno s Ban Ki-moonom sutra posjetiti Srebrenicu i poručiti da žrtve ne smije biti uzaludne nego trebaju biti opomena da mora postojati brža reakcija međunarodne zajednice u budućnosti.
Na kraju je kazao da je BiH mjesto na kojem se susreću tri religije, kulture i etničke grupe naglašavajući da će uskoro biti odgovoreno na pitanje da li je moguće, nakon svega što je BiH proživjela, uspostaviti multietničko društvo.
Ban Ki-moon je izrazio zadovoljstvo jer je posjetio BiH u vrijeme kada se obilježava 20-a godišnjica priključenja BiH Ujedinjenim nacijama, naglašavajući da je BiH posljednja stanicu u njegovim posjetama zemljama regiona koje su bile upriličene kako bi se istaknuo ostvareni napredak, ali i da bi pozvao lidere zemalja da se okrenu ka budućnosti.
- Ovaj trenutak je od ključne važnosti. Region kao cjelina je u procesu transformacije, a trendovi usmjereni na šire evropske integracije i integracije sa ostatkom svijeta će unaprijediti pomirenje, osnažiti vladavinu zakona, ljudskih prava i demokratskih institucija, poručio je Ban Ki-moon.
Također je naglasio da u regionu koji napreduje niko sebi ne može priuštiti da zaostaje, a za to je potrebno zajedničko vodstvo i jedinstveno i neophodna je zajednička posvećenost u radu i napretku.
- BiH je napravila zančajane korake tokom protekle dvije decenije, značajno doprinosi mirovnim aktivnostima UN-a, a učinjen je i značajan uticaj u Vijeću sigurnosti, ali i općenito u UN-u razmjenjujući znanje iz proživljenog, teškog i tragičnog iskustva ponovno izgrađujući društvo nakon razarajućeg sukoba, potcrtao je generalni sekretar UN-a.
Iako su demokratske promjene teške i neujednačene u svim zemljama, a izazovi čak i veći jer se javljaju kao posljedica rata, Ban Ki-moon smatra da BiH otvara novo pogavlje, zadržavajući čvrsto usmjerenje na zajedničkoj budućnosti što je od suštinske važnosti za izgradnju funkcionalne i djelotvorne države koja će osigurati bolji prosperitet, stabilnost i napredak.
- Vaši zajednički prioriteti su jasni, a to su evropske integracije, pošten rad i u općem smislu ekonomske mogućnosti. Zemlje regiona dijele jezički, kulturni i historijski prostor, stoga se mora raditi zajedno kako bi se osigurao prostor za nova radna mjesta i ulaganja kao i za istinu i pravdu, a UN će biti vaš partner na svakom koraku tog puta, kazao je generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon.
Ban Ki-moon doputovao je danas u BiH u okviru svoje posjete državama regiona, a ovo je njegova prva posjeta BiH, u okviru koje će se danas susresti i s članovima kolegija oba doma Parlamentarne skupštine BiH te u odvojenim susretima s predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Vjekoslavom Bevandom i njegovim zamjenikom, ministrom vanjskih poslova BiH Zlatkom Lagumdžijom.
VEZANI TEKST: FOTO/ GENERALNI SEKRETAR UN-A U SARAJEVU: Ban Ki-moon doputovao u dvodnevnu službenu posjetu Bosni i Hercegovini
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook