Prema njemu, taj odlazak predstavlja prirodan slijed događaja u SDP-u još od 2000. godine kada je tu stranku napustila cijela plejada boraca za socijaldemokractiju uključujući i njega, te rahmetli Nijaza Durakovića i Ivu Komšića.
"SDP je u 10-tak godina bio u jednoj zaštićenoj hladovini opozicije tako da se mnogo toga nije eksponiralo na političkoj sceni. U trenutcima kada su došli na vlast, pokazalo se da je SDP socijalno neosjetljiv i da apsolutno ne vodi računa o političkom i nacionalnom trenutku u kojem se BiH nalazi. Oni jednom rigidnom politikom žele eksponirati svoje ciljeve, ne vodeći računa o hrvatskom narodu, izbornim rezultatima, kao ni o ekonomskom i nacionalnom miljeu u kojima se BiH nalazi. Pogotovo o podjelama koje su se tako čvrsto etablirale u BiH", kazao je Lazović za AA.
Lazović ističe da je Komšić uvijek "pokazivao da je patriota i čovjek vođen državnim ciljevima od kojih ne odustaje".
"Koji su unutrašnji razlozi njegovog odlaska, ne mogu govoriti, jer ih i ne znam. No, Komšić pokazuje da ostaje na principima građanske BiH, što bi trebalo da je i politika SDP-a. Refleksija na političkoj sceni je usmjerena na način da će od svega ovog negativne poene prikupiti SDP, odnosno rukovodstvo SDP-a. Oni će i na lokalnim izborima sigurno osjetiti gnjev onih koji su im 2012. godine dali svoj glas. Izlazak Komšića kao člana Predsjedništva BiH sigurno može usložniti ionako složenu situaciju unutar BiH", ističe Komšić.
PEĆANAC: NIJE BILO NIKAKVIH KONTAKATA IZMEĐU SDUBiH I KOMŠIĆA Nikakvog kontakta između Socijaldemokratske unije BiH (SDUBiH) i člana Predsjedništva BiH Željka Komšića o mogućem prelasku Komšića u ovu stranku nije bilo, izjavio je Feni predsjednik SDUBiH Nermin Pećanac, dan nakon što je Komšić podnio zahtjev za iščlanjenje iz Socijaldemokratske partije BiH (SDPBiH). |
Slaže se s ocjenama da će se posljednji događaji odraziti i na socijaldemokratiju u BiH uopće.
"Socijaldemokratija tipa Zlatka Lagumdžije i Milorada Dodika je u velikoj mjeri kompromitirana. Oni su se ogrnuli jednim nacionalnim plaštom i u tom smislu, principi socijaldemokratije su potisnuti sa političke scene kada su u pitanju SDP i SNSD.
Socijaldemokratija je potrebna za BiH i ona se mora rehabilitirati. No, ne mogu je rehabilitirati pojedinci iz vrha SDP-a. To je politika koja je okrenuta ličnim i grupnim interesima, a ne interesima države i interesima socijalnih mehanizma kao zaštitite najvećeg broja građana u BiH. SDP je pokazao da je socijalno neosjetljiv, da ne zna voditi socijalni dijalog i da ne zna rješavati nacionalna pitanja. Naprotiv, ideju socijaldemokratije su iskoristili za lična bogaćenje i da otimanje materijalnih dobara", smatra on.
Nadalje, naglašava da je, prema njemu, vodstvo SDP-a proizvelo permanentni politički haos koji je rezultirao time da se izvršna vlast Federacije BiH i vlast u državi BiH danas nalaze u ćorsokaku.
"Država BiH već dvije godine nema efikasne vlasti, nema institucija, državnih institucija koji su u stanju povući poteze gdje bi građanin BiH osjetio neku nadu.
Sve ovo što se dešava u SDP-u, sigurno će se i dalje reflektirati na ukupnu poziciju BiH. U tim okolnostima nema mogućnosti racionalne ekonomske politike, otvaranja radnih mjesta i boljitka uopće", zaključuje Lazović.
(ANADOLIJA/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook