ŽELJKO KOMŠIĆ, SAM PROTIV SVIH

SDP-ov prijedlog nije rješenje presude Sejdić-Finci! Nadam se da ovaj akt neće postati zvaničan stav SDP-a

Arhiva17.07.12, 20:21h

Željko Komšić, član Predsjedništva BiH i potpredsjednik SDP BiH smatra da prijedlog provedbe presude Sejdić i Finci, koji nudi SDP zajedno sa dva HDZ-a i SBB-om nije dobro rješenje. Objavljujemo Komšićevu pisanu izjavu za Federalnu TV, ali i izjavu Damira Hadžića, također potpredsjednika SDP-a

Željko Komšić i Zlatko lLgumdžijaČlan Predsjedništva BiH, SDP-ovac Željko Komšić jasno je danas poručio: SDP-ov prijedlog nije rješenje presude Sejdić i Finci. “Nadam se da ovaj akt neće postati zvaničan stav SDP-a jer ovo nije rješenje pitanja presude Sejdić i Finci i onoga što se njome traži", stoji u Komšićevoj pisanoj izjavi za FTV.

A riječ je o dokumentu koji je čuvan u tajnosti sve do objave u Dnevniku FTV-a. FTV je izvjestio ranije o uvođenju vrijednosti glasa, brisanju regionalne zastupljenosti u izboru delegata Doma naroda, slabljenju građanske BiH. Vrh SDP-a je negirao, a naše pisanje potvrdio predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović. “U jednom Goraždu, gdje nemamo Hrvata, nećemo imati ni utjecaja, neće biti ni potrebe da tamo neko vještački kandidira Hrvata da bi ugrozio neke izbore", kazao je Čović 4. jula ove godine.

U istom sporazumu nema kvalitetnog rješenja za odluku Sejdić i Finci, rekli su ostali. SDP za to nema snage, priznaje potpredsjednik ove partije Damir Hadžić. „Nije moguće zato što kao faktori nismo dobili onoliko glasova koliko smo priželjkivali da bismo mogli praviti ozbiljne ustavne promjene“, izjavio je Hadžić.

Da li nemati dovoljno glasova, sada u Bosni i Hercegovini znači ne priznavati principe koje istinski SDP-ovci još uvijek poštuju, nepoznato je. Ali da ima dosljednih ideja potvrđuje potpredsjednik SDP-a Komšić. “Presuda Sejdić i Finci govori o pravima pojedinaca a ne o pravima kolektiviteta! To se ovim papirom ne rješava”, stoji u Komšićevoj izjavi FTV-u.

U cijeloj priči nije do kraja jasno ni da li su organi SDP-a raspravljali o sporazumu HDZ-SDP. „Jesu. I predsjedništvo SDP-a i Glavni odbor dali su saglasnost na takav dokument“, tvrdi Damir Hadžić. Prema informacijama kojima raspolaže FTV, ovaj dokument nikada nije prošao ni Predsjedništvo niti Glavni odbor i samo su rijetki članovi SDP-a vidjeli njegov sadržaj.

(Federalna.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook