Komisija za nacionalnu odbranu Sjeverne Koreje je u saopštenju koje je objavio sjevernokorejski državni radio nazvala je "izmišljotinama" zaključke međunarodne istražne komisije da je jedna od njihovih podmornica potopila Čeonan, javio je Jonhap.
- Preduzećemo energične mjere, među kojima i opšti rat, ako se Sjevernoj Koreji uvedu sankcije - upozorila je Komisija kojom predsjedava prvi čovjek režima Kim Jong-il, javila je agencija.
U saopštnju se navodi da će Pjongjang poslati svoje stručnjake u Južnu Koreju da provjere dokaze koje su naveli istražioci.
Međunarodna komisija tvrdi da dokazi koje su prikupili "dovode do zaključka da je sa sjevernokrejske podmornice ispaljen torpedo".
- Ne postoji nikakvo drugo objašnjenje - za potonuće Čeonana u kojem je život izgubilo 46 mornara - ocijenili su oni.
Sjevernokorejska komisija u saopštenju naziva "izdajnikom" južnokorejskog predsjednika Li Mjung-baka koji je u četvrtak obećao "energične mjere" protiv Sjeverne Koreje, prenio je AFP.
Južnokorejski predsjednik Li Mjung-bak je izjavio da će njegova zemlja "poduzeti sve mjere" protiv Sjeverne Koreje, direktno optuživši Pjongjang za torpediranje ratnog broda Južne Koreje krajem marta, u kojem je poginulo 46 mornara.
Južnokorejski predsjednik je to izjavio u telefonskom razgovoru s australijskim premijerom Kevinom Rudom, nakon što je Seul, ranije u četvrtak, saopštio rezultat međunarodne istrage o uzrocima potonuća broda Čeonan.
Glavni sekretar UN Ban Ki-mun izjavio je da je duboko zabrinut nakon izvještaja o rezultatima međunarodne istrage koja je utvrdila odgovornost Sjeverne Koreje za potapanje južnokorejskog broda, a takvu zabrinutost su iznijeli i službeni predstavnici Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije.
U istrazi o potonoću broda Čeonan, pored južnokorejskih stručnjaka, učestvovali su eksperti iz još nekoliko zemalja, javio je Rojters.
Brod južnokorejske mornarice potonuo je 26. marta nakon eksplozije u blizini sporne pomorske granice između dvije Koreje u Žutom moru, kod zapadne obale Korejskog poluostrva.
Spasilačke ekipe su tada uspjele spasiti 58 članova posade južnokorejskoga ratnog broda.
(FENA, BLIN/sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook