- Ovo je preliminarni rezultat, ali vjerujemo da ima veoma čvrste osnove - izjavio je na seminaru u sjedištu CERN-a kod Ženeve Džo Inkandela, portparol jedne od dvije naučne ekipe CERN-a okupljene oko Velikog hadronskog sudarača, koje rade na projektima ATLAS i CMS.
- Rezultati jesu preliminarni, ali izmjereni signal na nivou povjerenja od 5 sigma, koji vidimo oko 125 GeV, daje dramatičan efekat. Zaista je riječ o novoj čestici. Znamo da ona mora biti bozon i to najteži bozon ikada nađen - rekao je Inkandela.
Jedan od dva tima koji su nezavisno radili na najvećem atomskom sudaraču na svijetu saopštio je da ima jake dokaze o novoj subatomskoj čestici koja izgleda poput one za koju se vjeruje da svoj materiji u univerzumu određuje oblik i veličinu, prenosi AP.
Šef tima Instituta za nuklearne nauke "Vinča" u CERN-u dr Ivanka Božović Jelisavčić je u izjavi Tanjugu potvrdila da je nova čestica "uhvaćena" u dva dektora na velikom sudaraču čestica koji se nalazi u kružnom tunelu ispod Ženeve, a jedan od njih je ATLAS na kojem rade naučnici iz tog instituta.
- U ovom trenutku možemo sa velikom verovatnoćom reći da je tzv. Božja čestica ili Higsov bozon ostavila svoj eksperimentalni potpis u dva detektora velikog hadronskog kolajdera - ATLAS i CMS - rekla je Božović Jelisavčić.
Inkandela je rekao naučnicima u Ženevi da su prikupljeni podaci dosegli nivo sigurnosti koji je neophodan za otkriće.
Ipak, on nije mogao sa potpunom sigurnošću da kaže da je otkrivena čestiva upravo Higsov bozon, poznat i pod imenom "Božja čestica".
Ukoliko se ispostavi da je Higsov bozon zaista pronađen, to bi bilo najveće naučno otkriće u posljednjih 60 godina, koje bi imalo dalekosežne posljedice u fizici.
Postojanje ove čestice otvara put ka boljem razumijevanju principa "velikog praska" i nastanka univerzuma, pa čak i života.
Tanjug/đk
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook