BRANE KOVIČ

Lovac na fantazije velikih fotografa

Arhiva19.05.10, 11:34h

Poznati likovni kritičar i teoretičar umjetnosti Brane Kovič ima zbirku od oko 120 fotografija. Sve je počelo jednom povoljnom prodajom, a zatim je strast preuzela Kovičevu svakodnevnicu

brane kovič

- Puno sam pisao o fotografiji, pa sam od zadovoljnih slovenskih autora često dobivao radove na poklon - kaže Kovič.

- No, pravo kolekcionarstvo počelo je kada mi je po jako povoljnoj cijeni ponuđen ciklus od 25 fotografija iz serije “Special Collection” Helmuta Newtona - dodaje.

Vintage Helmut Newton

Ciklus slavnih erotskih fotografija iz 70-ih tiskan je u 100 primjeraka, no samo ih je pet potpisao Newton. Među tih pet su i fotografije koje je kupio Kovič, a zbirku je upotpunio i s tri Newtonova vintage printa iz serije “Cyber Woman”. Kao iskusni protagonist umjetničke scene, Kovič bira manje, ali najbolje.

brane kovič1


Tijekom godina sakupljanja fotografija pronašao je malog izdavača iz Newcastlea uz čiju pomoć kupuje teško dostupne fotografije osigurane autentičnosti, sam kupuje na aukcijama ili ga kontaktiraju trgovci koji poznaju njegov interes. Preko britanskog je izdavača kupio i fotografije ruskog baletana Ivana Putrova s potpisom znamenite britanske umjetnice Sam Taylor-Wood.

U Kovičevoj su zbirci i djela dvoje često zabranjivanih umjetnika: dvije fotografije Nobuyoshi Arakija: crno-bijeli akt koji visi vezan na konopcu (Bez naziva) i akt u boji u otvorenom kimonu.

Tu je i njujorška umjetnica Nan Goldin, poznata po ciklusu “Balada o seksualnoj ovisnosti”, nizu portreta protagonista njujorške underground scene.

brane kovič2

Realnost tijela i života

- Koncept izložbe u Rovinju osmislio sam i šire od akta, zato se i zove “Tijela i stvari”.

Izložit će i kolekciju s neobičnim fotografijama pasa Williama Wegmana. Surađivao je i s novigradskom galerijom Rigo te navodi da je upravo fotografiju, tehnički pronalazak, izdigao u autonomni medij. - Odnos prema aktu puno govori o razumijevanju fotografije. Smjele, estetski i značenjski savršene slike velikih autora koji znaju što hoće i znaju to svjetlom zapisati uvijek dopru do gledatelja.

- Tko bi pokušao cenzurirati Mana Raya, Arakija ili Ralpha Gibsona... osramotio bi se, ne samo nepoznavanjem jezika fotografije već i zato što ne zna ništa o životu, o realnosti tijela i predmeta - tvrdi Kovič. Izložba u Rovinju suočit će publiku s tom nužnom realnošću.

Famozna Nusch Eluard, muza Mana Raya

Na jednoj je aukciji u Parizu Kovič kupio fotografiju Mana Raya na kojoj je Nusch Eluard njegova, ali i muza Pabla Picassa, Renea Magrittea i Joana Miroa, ljepotice s fotografija Dore Maar i Lee Miller, žene za koju je pisao njezin suprug Paul Eluard.

Nusch Eluard bila je diva svoga vremena, bivša putujuća akrobatkinja i asistentica hipnotizeru koja je u pariško umjetničko društvo ušla brakom s nadrealističkim pjesnikom Paulom Eluardom.

Iako je po nekim zabilješkama bila ljubavnica Pabla Picassa, najbolje ju je portretirala njezina “suparnica” Dora Maar. Nusch je umrla 1946., sa 40 godina, a njezin je život u biografskoj knjizi objavljenoj u martu pokušala rasvijetliti Chantal Vieuille. Ray ju je najčešće snimao kao akt, a u Rovinju će biti izložena slavna solarizirana fotografija.

(Jutarnji.hr/DEPO/em)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook