U zdravstvenim ustanovama kažu da je nestašica seruma prevaziđena, odnosno da ga sada imaju dovoljno, te još jednom pozivaju građane da, ako eventualno postanu meta otrovnica, što prije posjete ljekara.
Posebno ljute u danima kada se smjenjuje kišno i sunčano vrijeme
Vladimir Šušnjar, direktor preduzeća "EKO-BeL", kaže da su ih, tokom prethodnih sedmica, građani iz banjalučkih prigradskih naselja nekoliko puta zvali na intervenciju. Tačno je, dodaje, narodno vjerovanje da su zmije posebno ljute u danima kada se smjenjuje kišovito i sunčano vrijeme.
"One se pomjeraju sa svojih staništa, ugrožena su im legla, pa imamo situaciju da su puno aktivnije kada je nestabilno vrijeme. Kada ugrije sunce one traže novo stanište", naglašava Šušnjar, pišu Nezavisne novine.
U većini zdravstvenih ustanova u BiH koje su Nezavisne novine kontaktirale navode da im se, na sreću, nisu javljali pacijenti zbog ujeda ozloglašenih gmizavaca.
Izuzetak je Dom zdravlja u Tomislavgradu, kojem su se do sada obratila četiri građanina. Ivan Perić, šef Službe hitne pomoći u toj zdravstvenoj ustanovi, kaže da je utvrđeno da su sva četiri pacijenta napale otrovnice.
"Mislim da je riječ o poskocima. Problem je i u tome što pacijenti dosta griješe, pa kada su napadnuti trče, paniče, što doprinosi širenju otrova. Seruma, na sreću, sada imamo dovoljno, za razliku od ranijih sedmica, kada je došlo do nestašice na području cijele županije", kaže Perić.
Davor Pehar, direktor Doma zdravlja Mostar, naglašava da pripadnici njihove službe hitne pomoći nisu imali intervencija.
"To ne znači da građani nisu imali problema sa ujedima i da ih neko od prijatelja nije dovezao u našu zdravstvenu ustanovu", ističe Pehar.
Da im se, zbog ujeda zmija, još nisu javljali pacijenti potvrdili su nam i u domovima zdravlja u Trebinju, Modriči, Bijeljini, Prijedoru i Banjaluci.
U Institutu za javno zdravstvo RS kažu da su, u saradnji sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS, obezbijedili dovoljne količine seruma protiv zmijskog otrova, te da je završena distribucija prema svim zdravstvenim ustanovama.
Dakle, kada je liječenje u pitanju razlog za strah ne postoji, ali ima razloga za oprez, pa se preporučuje da građani izbjegavaju zapuštena područja sa visokom travom. Ako do napada gmizavca dođe neophodno je primijeniti nekoliko pravila.
"Onaj koga zmija ugrize treba da miruje da bi se usporilo širenje otrova po tijelu i da pije dosta tečnosti. Svi koje ugrize zmija treba da se jave u najbližu ambulantu, kako bi primili serum protiv zmijskog otrova", navode u Domu zdravlja Banjaluka.
Zmija u dvorištu u Banjaluci
Članovi jednog domaćinstva u Ulici Milana Umjenovića, u banjalučkom naselju Lauš, ostali su zaprepašteni kada je prije nekoliko dana, dok su za stolom sjedili u dvorištu, zmija počela da im se mota oko nogu.
"Mrak se već počeo spuštati, a i bilo je prilično hladno, pa se još čudimo kako se gmizavac pojavio. No, sreća je pa smo zmiju pravovremeno primijetili, a zatim i uklonili. Malo je nedostajalo da neko bude napadnut jer smo na nju, bukvalno, mogli stati", kažu članovi tog domaćinstva.
Simptomi ujeda
* oticanje, koje se brzo širi
* mučnina
* povraćanje
* grčevi
* proliv
* nesvjestica
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook