Istraga je pokazala da je čak devet od deset takvih novčanica povezano sa kriminalom, utajom poreza i terorizmom. Britanske vlasti saopštile su da je trgovina ružičasto-ljubičastom novčanicom tajno obustavljena prije mjesec dana kako bi se na tržištu pratile kriminalne aktivnosti.
Novčanica, koja je i dalje legalna, zauzima manje prostora od drugih valuta, što je čini zgodnijom za krijumčarenje preko granica. Džefri Robinson, stručnjak za pitanja organizovanog kriminala i pranja novca, smatra da novčanicu treba potpuno ukinuti.
"Novčanica od 500 evra ne ispunjava nikakvu svrhu, izuzev što pomaže kriminalcima i krijumčarima droga. Da sam ja taj krijumčar i da imam čarobni štapić, najprije bih poželio novčanicu od 500 evra, jer ona momentalno rješava problem hrpe prljavog novca. U akten tašnu ne možete da stavite milion evra, ako nemate novčanice od 500 evra. Za milion funti trebaće vam bar tri i po tašne. Novčanica od 500 evra pranje novca olakšava i čini jeftinijim, pojednostavljuje transport novca zarađenog od prodaje droga. U najkraćem, štampanjem takve novčanice potpuno izlazite u susret kriminalcima i krijumčarima droga. To je potpuno suludo."
Slično misli i Nik Kočan, autor knjige "Veš mašina", o tehnikama pranja novca.
"Povlačenje jedne novčanice iz opticaja nija mala stvar i na izvjestan način je priznanje da problem postoji. Ali taj problem postoji od samog početka. Moja prva pretpostavka je da je Evropska centralna banka željela da ima u prometu novčanicu za bogate ljude, one koji hoće da kupe svoj "roleks" ili prsten u gotovini i ne žele da idu sa više manjih apoena u novčaniku."
Ali ispostavlja se da novčanica od 500 evra nije zgodna ni za šoping - u izlozima prodavnica u Evropi često se mogu vidjeti obaveštenja da se te novčanice ne primaju - razlog su, naravno, falsifikati, kaže Kočan.
"Falsifikator ne mora da u sistem ubaci previše novčanica od 500 evra da bi poprilično zaradio i zato me čudi što je taj apoen uopšte pušten u opticaj. Ipak mislim da je transport prljavog novca najveći problem - sa tako krupnim apoenom dosta je lako prenijeti priličnu količinu para kroz carinsku kontrolu na aerodromu, čak i koverti u unutrašnjem džepu."
No to važi za sitne perače novca, kaže BBC-jev sagovornik. Upitan da li će krupne igrače u svijetu pogoditi nova mera, odgovara negativno:
"Da budem sasvim iskren, mislim da se stručnjaci u tom poslu, veliki igrači, uopšte i ne petljaju sa novčanicom od pet stotina evra. Oni se više oslanjaju na elektronske prenose novca, korumpirane bankarske službenike, švercovanje dijamanata preko granice i slično. Njih neće pogoditi odluka banaka u Londonu - za njihov biznis to je samo kap u moru. "
(BBC, BLIN/ma)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook