SUDIJA USTAVNOG SUDA BIH

Krstan Simić razriješen dužnosti zbog pisma Dodiku

Arhiva08.05.10, 16:23h

Ustavni sud BiH razriješio je Krstana Simića dužnosti sudije ove institucije, izjavio je šef kabineta predsjednika Ustavnog suda BiH Nedim Ademović

Krstan SimićOn je rekao da je odluka o razrješenju sudije Krstana Simića konačna i obavezujući i da je morala biti donesena konsenzusom svih osam sudija.

Odluka će biti verifikovana na vanrednoj plenarnoj sjednici Ustavnog suda BiH 28. maja i njen tekst će biti objavljen u skladu sa članom 11 pravila Ustavnog suda BiH, rekao je Ademović i dodao da će odluka i obrazloženje biti naknadno objavljeni. On je naveo da je odluka donesena na osnovu člana 61 c Ustava BiH, člana 101, stav 1 i 2 u vezi sa članom 94 pravila Ustavnog suda.

Razrješenje je tražio predsjednik Suda Miodrag Simović zbog nedoličnoga ponašanja i nesavjesnoga rada Krstana Simića u razdoblju od decembra prošle do sredine januara ove godine. Time je, navodi se u prijedlogu, Simić Ustavnom sudu nanio nesagledivu štetu i narušio dignitet. Povod za razrješenje je Simićevo pismo Miloradu Dodiku u kojem se, oslovljavajući ga sa šefe, pravda zbog odluke Suda u korist banjalučkog biznismena Veselka Malbašića.

Krstan Simić, sada već bivši sudija Ustavnog suda BiH, tvrdi da je odluka o njegovom razrješenju, "veliki udarac vladavini prava na prostorima BiH".

On je ustvrdio i da je "žalosno za BiH i njene građane što je na čelu Ustavnog suda Miodrag Simović".

Simić je u izjavi za RTRS rekao da je "bez većih emocija primio vijest o svom razrješenju, jer je njegova odluka bila da na ovaj ili neki drugi način više neće raditi u Ustavnom sudu BiH, ukoliko u njemu ne bi mogle nastupiti određene promjene".

Ustvrdio je da se, "nažalost u tom sudu događaju određene stvari u određenim predmetima, koje ne služe na čast bilo kom sudu, najnižeg nivoa, a kamoli ustavnom".

Njegov stav je prema tim pojavama, kako kaže, iritirao "jednog pojedinca koji je sve to inicirao i organizirao".

Te pojave, tvrdi dalje, su se već duboko ukorijenile u Ustavni sud.

"Vrlo brzo će to morati izaći na vidjelo, a što će biti katastrofalno s pozicije vladavine prava i Ustavnog suda BiH", dodao je Simić.

Na kraju je rekao da se radi o nekih "pet-šest predmeta", ali o njima neće sad govoriti, već će "vrijeme o tome govoriti".


(FTV, FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook