Genjac navodi da je posljednjih četiri godine BiH bila u evidentnom zastoju na evropskom putu. Razloga je više, ali u posljednje vrijeme najveći problem je bila uspostava Vijeća ministara BiH, odnosno implementacija izbornih rezultata.
- Tu se prelamaju mnoge političke razlike na političkoj sceni u BiH, zatim priprema situacije za ustavne promjene, te za neke druge važnije odluke za perspektivu BiH. Sve se to na neki način sastavilo u jednoj tački i prelomilo na uspostavi Vijeća ministara, kazao je.
Dobra stvar je u tome, naglašava Genjac, što je ipak na kraju političkim dogovorom riješeno pitanje Vijeća ministara BiH i smatra da je to potencijal koji treba iskoristiti za deblokadu evropskog puta BiH.
- Mislim da postoje solidne pretpostavke da se taj put ubrza, smatra on.
Suštinsko pitanje je, naravno, bazirano na ustavnim dvosmislenostima i nedorečenostima i stalnom sporenju entiteta RS i države šta je čija nadležnost na evropskom putu.
- Međutim, ta krupna pitanja će vjerovatno trebati ostaviti za neko kasnije vrijeme. U ovom trenutku treba raditi po principu da se rješava ono što je lakše rješivo. Mislim da se bez nekih većih problema mogu riješiti pitanja koja su obaveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP): donošenje zakona o državnoj pomoći i kredibilan postupak u provođenju presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci, kazao je Genjac.
Zakon o državnom pomoći je obaveza BiH. U dobroj mjeri je usaglašen, a Genjac naglašava da se u kontekstu dogovora o formiranju Vijeća ministara BiH može reći da je u potpunosti usaglašen. Na indirektan način, za evropski put je vezan i zakon o popisu stanovništva.
Genjac navodi da je dugo vremena rađeno na tom zakonu i potrošeno je puno enrgije. Zakon je usaglašen i on misli da među ključne, najhitnije prioriotete treba staviti ta dva zakona i rad komisije zadužene za provođenje odluke u predmetu Sejdić-Finci.
- Mislim da možemo u narednih mjesec dana usvojiti oba zakona, što će omogućiti, uz rad na provođenju presude u predmetu Sejdić-Finci, da SSP stupi na snagu, ocijenio je Genjac.
Kako sada stvari stoje, istog trenutka kada bi SSP stupio na snagu morao bi biti suspendiran zbog neusvajanja zakona o državnoj pomoći.
- Istog trenutka kada usvojimo zakon o državnoj pomoći, uz rad na provođenju presude Sejdić-Finci, osiguravamo pretpostavke da SSP stupi na snagu. Stupanje SSP-a na snagu je elementarna pretpostavka da BiH aplicira za kandidatski status i mislim da sve to možemo u narednih mjesec-dva uraditi i da tim ubrzanim tempom stignemo u velikoj mjeri susjedne zemlje, kazao je Genjac.
Ako bi se to uradilo ove godine, BiH bi mogla dobiti upitnik koji se dostavlja kandidatima, a odgovarajući na taj upitnik možda bi mogla dobiti i pozitivan odgovor pa da onda krenu i daljnje faze u tom procesu i da BiH sustigne zemlje u regionu.
To znači da bi se iduće godine mogao dobiti kandidatski status i početak pregovora po poglavljima, smatra Genjac.
- To je realan i za BiH dobar scenarij i mislim da imamo realne pretpostavke da to i osguramo, ocijenio je.
Genjac također upozorava da je isto tako hitan ozbiljan i temeljit rad na izradi programa integriranja BiH u Evropsku uniju.
BiH je veoma složena po ustyavnoj strukturi, raspored nadležnosti je veoma difuzanam, dok mnoge nadležnosti na evropskom putu nisu na državnom nivou već na entitetima, a ponekad čak i na kantonima.
Genjac zato naglašava da sve to treba iskoordinirati i međusobno usaglasiti, kako horizontalo tako i vertikalno, vodeći računa da se u pravo vrijeme radi po sektorima.
Dosad je uglavnom rađeno ad hoc, bez veće koordinacije.
- Radili smo dobar posao na pogrešan način. Treba raditi dobar posao na dobar način. Pretpostavka za to je dobar program integriranja u kojem se za svaku oblast ustanovi stanje, potrebne promjene, zakoni koje treba preuzeti i ustanovi ko to treba uraditi i u kojem roku, kazao je u razgovoru za Fenu predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije PSBiH Halid Genjac.
(FENA, DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook