GODIŠNJA PRIZNANJA ZA SAVREMENU UMJENTOST

Ivan Kožarić, Adela Jušić i Emmett Williams dobitnici nagrade 'Charlama'

Arhiva28.12.11, 19:59h

U srijedu navečer po prvi put dodjeljene su nagrade „Charlama“ za promociju i dostignuća u oblasti savremene umjetnosti u 2011. Nagradu za životno djelo dobio je Ivan Kožarić dok je nagrada za najbolji umjetnički rad u 2011. godini otišla u ruke Adele Jušić

adela jusic Ivan KožarićCentar kulturnih aktivnosti Charlama je ove godine po prvi put dodjelio nagrade „Charlama“ za umjetničko stvaralašto u 2011. godine.

Stručni žiri u sastavu Jusuf Hadžifejzović, osnivač CKA Charlame, Jasmin Duraković, filmski reditelj  i Nermina Zildžo, historičarka umjetnosti, dodijelili su ove godine dvije nagrade; za životni opus nekog savremenog umjetnika iz BiH i regiona, a drugu za najbolji umjetnički rad u 2011.

Nagradu za životni opus dobio je hrvatski kipar Ivan Kožarić. Kožarić je rođen u Petrinji 1921. godine. Prve radove počeo je izlagati 1953., priređuje stotinjak samostalnih i sudjeluje na dvjestotinjak skupnih i tematskih izložaba. Najzapaženiji su njegovi nastupi na Biennalu u Aleksandriji, izložbi “La Jeuene sculpture” u Parizu 1960., Biennalu u Veneciji 1976., Sao Paolu 1979. , izložbi hrvatske skulpture u Duisburgu 1994., Muzeju moderne umjetnosti grada Pariza 2002., kasselskoj Documenti 11 2002., u atenskoj Galeriji Techpolis 2005… Sudjelovao je na kiparskim simpozijima (Labin, Bochum…). Brojne su mu skulpture postavljene u javnim prostorima i ambijentima. Dobitnik je brojnih priznanja, među ostalim “Nagrade Josip Račić” 1994. i “Nagrade Vladimir Nazor” za životno djelo 1997. Godine 2007. odlikovan je Redom hrvatskog pletera za osobite zasluge razvitku i ugledu RH i dobrobiti njezinih građana. Zastupljen je u mnogim europskim i svjetskim zbirkama suvremene umjetnosti, primjerice u zbirci Muzeja moderne umjetnosti grada Pariza, i predstavljen u europskim i svjetskim antologijama i pregledima suvremene skulpture (Michel Seuphor. “La sculpture de ce siecle”, 1959; “Nouveau dictionnare de la sculpture moderne”, published by Fernand Hazan, 1970…). Godine 1991. u dva je mandata predsjednikom HDLU-a, a 1997. izabran je za redovita člana HAZU. O njegovu radu objavljene su monografije Želimira Koščevića i Jerka Denegrija, knjiga-katalog “Atelijer Kožarić” Antuna Maračića i Eveline Turković” i knjiga “Vedri Sizif – razgovori s Ivanom Kožarićem” Ivice Župana, a Petar Krelja snimio je 2002. o Kožariću TV film “Spaljeno sunce”. www.ivankozaric.net.

Najbolji umjetnički rad u 2011. godini je rad mlade sarajevske umjetnice Adele Jušić "Kad ja umrem, radite šta hoćete". Jušić je diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti 2007. godine.  Mlada umjetnica je ove godine dobila i nagradu Henkel za mlade umjetnike/umjetnice iz Srednje i Jugoistočne Evrope, a godinu ranije i nagradu ZVONO.

emmett williamsLegenda konkretne poezije i jedan od osnivača Fluksusa, Emmett Williams, posthumno je dobitnik specijalne nagrade za cjelokupan rad i djelovanjne.

Williams je preminuo prije četiri godine u Berlinu, a jedan od njegovih posljednjih nastupa bio je u Mostaru u sklopu kolonije "Radobolja" 2006. godine.

Nagradu je primila njegova supruga, a svrha nagrade je da bude putokaz mladim umjetnicima.

Williams je bio jedan od aktera Darmstadt kruga konkretne poezije i dinamičnog teatra, od 1957. do 1959. godine, a početkom 60-ih i jedan od osnivača i evropski koordinator Fluksusa.

Njegova saradnja sa Robertom Fillouom rezultirala je mnogim koprodukcijama i inovativnim radovima. Bio je jedan od osnivača Domaine Poetique u Parizu.

Njegovi teatarski eseji objavljivani su u uglednim evropskim magazinima, a poznat je i kao urednik "Antologije konkretne poezije" (An Anthology of Concrete Poetry), u izdanju njujorškog Something Else Pressa, čiji je vlasnik takođe Fluksus umjetnik Dick Higgins.

Odrastao je u Virdžiniji, a živio je u Evropi najprije od 1949. do 1966. godine. Studirao je poeziju na Kenyon koledžu, a antropologiju na Univerzitetu u Parizu, a bio je asistent etnologu Paolu Radinu u Luganu.

Williams je 1996. godine dobio Hannah - Hosch nagradu za životno djelo.

O ovoj incijativi umjetnik Jusuf Hadžifejzović je kaže:

 „Želimo da popunimo prazninu koja postoji kada je u pitanju vrednovanje umjetnosti u BiH. Na ovo smo prosto prisiljeni; nikoga u ovoj zemlji ne zanima umjetnost i podrška za nju, tako da nema ne preostaje ništa drugo da sami vrednujemo svoj rad. Ove godine nagrada će imati simbolični karakter, bez novčane nadoknade za nagradu, ali se nadamo da ćemo već dogodine moći i na taj način nagraditi najbolje umjetničke i radove“.

Nakon dodjele nagrada upriličeno je i novogodišnje druženje prijatelja CKA Charlame i predstavnika medija.

(DEPO PORTAL)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook