NEPOZNATA BOSNA/ NIHAD ČENGIĆ, RESTAURATOR DŽAMIJA

Kako ćemo spasiti blago Ferhad-Begove džamije u Sarajevu...

Arhiva10.12.11, 15:29h

Kako se restaurira Ferhat-Begova džamija, šta znači restauracija historijskih kulturnih vrijednosti, zbog čega država BiH nema nikakav odnos prema bogatom nacionalnom naslijeđu, kako su se podijelile sarajevske džamije... Za DEPO TV govori Nihad Čengić, poznati bh. restaurator sa italijanskom adresom, koji se prihvatio zahtjevnog posla restauracije Ferhadija džamije u Sarajevu

Nihad ČengićTekst i video: Jasenko Korjenić/ Snimatelj: Amer Beganović

Ovih dana u toku je restauracija sarajevske Ferhad-begove džamije, objekta koji postoji skoro pola milenija i koji čuva kulturnu blago stvarano vremenom od njene izgradnje još u 16. stoljeću. Nihad Čengić, sarajevski restaurator i konzervator koji dugo vremena živi i radi u Italiji, preuzeo je ovaj veliki poduhvat i započeo sa realizacijom projekta.

U razgovoru za DEPO PORTAL on kaže da se radi o posebnoj džamiji jer su se u moderna vremena sarajevske džamije podijelile - harem Begove džamije ostaje za Reis-ul-Uleme i za neke važne ličnosti naše zajednice, dok su oko Ali-pašine džamije sahranjeni borci i vojnici, a oko ove džamije su umjetnici.

Čengić, između ostalog, govori o načinu na koji će se raditi restauracija ovog starog historijskog zdanja, te o stradanju džamije u proteklom ratu.

- Ona je, kao i mnoge druge džamije, iz čistog motiva svog postojanja bila bombardovana, maksuz, u kupolu probijena..., objašnjava i dodaje da će radovi na njoj trajati oko godinu dana.

Tim koji radi na restauraciji Ferhad-Begove džamije daje sve od sebe da se istraži svaki kutak, uredi i sazna nešto više o tome, a sva zapažanja restauratora Čengića bit će opisana u knjizi koju namjerava objaviti poslije završetka radova.

restauracija Ferhad-Begove džamije
Rezimirajući depresivnu situaciju na domaćoj kulturnoj sceni, Nihad Čengić se posebno osvrnuo na katastrofalan odnos bh. države prema kulturnim institucijama i vrijednostima koje čine nacionalno naslijeđe zemlje. 

- Bosanska država nema odnosa prema kulturi, pa ni katastrofalnog, a problem je što ni ljudi, odnosno građani ove zemlje, ako još postoje, a ne neka plemena, nemaju odnos prema kulturnim institucijama!

Projekat restauracije sarajevske džamije finansiran je sredstvima Medžlisa islamske zajednice i džemata Ferhadije džamije, a menadžement vodi CHVB iz Švedske koji je napravio već mnogo sličnih projekata u BiH.

DEPO TV vas vodi kroz odaje Ferhad-Begove džamije i tajne (o)čuvanja naše kulturne baštine.

(DEPO PORTAL)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook