Predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije PSBiH Halid Genjac kazao je da su članovi ove komisije prezentirali gostima iz Njemačke svoja gledišta o ispunjavanju obaveza iz Evropskog partnerstva i gdje su najveće prepreke.
Većina članova Zajedničke komisije smatra da su potrebne značajne izmjene Ustava BiH, ali Genjac priznaje da je bilo i različitih gledišta, od toga da se s postojećim ustavom mogu ispunjavati obaveze, pa sve to toga da je taj ustav nefukcionalan i prepreka evropskom putu.
Ono što je u ovom trenutku značajno za BiH je ispunjavanje uvjeta za liberalizaciju viznog režima, uvjetno dobijanje statusa MAP u NATO-u i nedavne pozitivne poruke predsjednika susjednih država.
Genjac smatra da su sve to momenti koji stvaraju pretpostavke da se i EU konzistentnije pozabavi stagnacijom u ispunjavanju uvjeta iz Evropskog partnerstva, "koja čak prelazi u paralizu".
Predsjedavajući Komisije za poslove EU njemačkog parlamenta Krichbaum je kazao da su u ovoj komisiji svjesni da situacija u BiH nije jednostavna (entiteti, tri konstitutivna naroda), ali je istaknuo nedavne svijetle primjere kao što je uvjetna dodjela statusa MAP, koja znači dublji ulazak BiH u evroatlantske integracije.
On je ukazao da je postignut i značajan napredak za viznu liberalizaciju, "ali treba još neke stvari provesti da bi se računalo na skoru liberalizaciju" i da je "siguran da će to biti u ovoj godini".
Upitan koje još to uvjete BiH treba ispuniti, odnosno da li je u pitanju namjerno odugovlačenje odluke o liberalizaciji, te da li je to potaknuto vjerskom i nacionalnom pripadnošću onih kojima vize trebaju biti ukinute, Krichbaum je rekao da želi da razbije sumnju da ovdje ulogu igra vjerska ili nacionalna pripadnost, već da se zaista radi samo o tehničkim uvjetima koji su u međuvremenu ispunjeni.
Po njegovim riječima, tek su nakon ispunjavanja svih tih uvjeta stvorene pretpostavke za odluku Evropske komisije, a onda da saglasnost da i Vijeće EU.
- Sve druge informacije nisu na mjestu, kazao je Krichbaum.
Dalje je istaknuo da su u Bundestagu uvjereni da mandat Ured visokog predstavnika treba ukinuti prije ulaska BiH u proces evroatlantskih integracija.
Krichbaum je dodao da bi bilo poželjno ukinuti mandat OHR-a što prije, da je to već nekoliko puta bilo planirano, ali da neispunjavanje preduvjeta to nije omogućilo.
- Međutim, namjera je tu, kazao je on.
(FENA, DEPO/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook