U Galeriji portreta sinoć je održan razgovor na temu „U susret stogodišnjici rođenja Meše Selimovića“.
U razgovoru su sudjelovali: prof. dr. Enver Kazaz (Sarajevo), Andrew Wachtel,profesor u Washingtonu, dr. Davor Beganović profesor u Beču i prof.dr. Srđan Vukadinović koji predaje u Tuzli. Riječ je o poznatim slavistima koji su imali dosta toga da kažu o djelima Meše Selimovića. Razgovor je koncipiran u vidu međusobnog dijaloga, a zatim je uključena i publika.
Načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović pozdravio je renomirani skup te objasnio da je učesnik u razgovoru trebala biti i dr. Alma Denić – Geabić ali je zbog zdravstvenih smetnji bila spriječena da dođe. Imamović je također naglasio da se u Tuzli unazad jedaneast godina slavi djelo Meše Selimovića. Prvi put u centru grada su postavljene biste umjetnika Selimovića i Mujezinovića, prije deset godina ustanovljena je i književna nagrada koja nosi ime velikog književnika.
Sto godina od rođenja Meše Selimovića jedna je od prilika da se podsjetimo na čovjeka koji je u Tuzli rođen, a ostavio je značajnog traga u svim gradovima u kojima je živio. O Selimoviću, kojem je bilo tijesno vrijeme u kojem je živio, sigurno će se još dugo slušati.
- Nastojimo slijediti primjer Salzburga i njegovog odnosa prema Mocartu, Frankfurta i Vajmara prema Geteu ili odnos Ravene i Firence u odnosu prema Danteu, kazao je načelnik Općine Tuzla Jasmim Imamović.
Dr. Davor Beganović, rođen u Banja Luci, a kao predavač slušan u Njemačkoj i Beču, rekao je sinoć da je Galerija međunarodnog portreta dobro mjesto za razgovor o Meši. Sažimajući vlastito iskustvo čitanja Mešinih dijela kaže da je centralna ličnost bh književnosti i pisac uz Andrića koji se posebno posvetio problematici prostora.
Prvo dijelo „Tvrđavu“ dr. Andrew Wachtel pročitao je po savjetu kolegice, nakon čitanja upitao se kako je moguće da nema prevoda na engleski jezik te je preveo „Tvrđavu“ koju svojim studentima preporučuje. Wachtel je rekao da i drugi profesori u Americi forsiraju čitanje djela Meše Selimovića, koje neki američki studenti doživljavaju gotovo egzotično s obzirom na opise života muslimanskog življa, komunizma i odnosa naroda i vlasti.
Dr. Wachtel smatra da se u Selimovićem djelima vidi odnos individue i države što djelima daje univerzalnost.
O Meši Selimoviću kao profesoru Više pedagoške škole, docentu Filozofskog fakulteta, umjetničkom direktoru“ Bosna – filma“, direktoru drame Narodnog pozorišta, glavnom uredniku „Svjetlosti“, govorio je dr. Srđan Vukadinović, posebno naglašavajući njegov rad u Narodnom pozorištu Sarajevo kada je u sezoni bilo 6 do 8 premijera. O Selimoviću kao autoru radio drama, režiseru i prevodiocu manje se govorilo što uz njegova poznata djela zaokružuje veličinu umjetnika čije rođenje ovih dana slavimo.
Vukadinović je istakao da se za pisce koji prevaziđu određene okvire poslije otimaju, kao za Selimovića, Andrića, Njegoša, Kiša, ali treba znati da je Selimovića nemoguće staviti u uske bh ili druge geografske okvire jer je on evropski klasik.
Sinoćnje veče moderirao je dr. Enver Kazaz čije se analize književnih djela smatraju i provokativnim. Ne slaže se sa tumačenjem Selimovićevig djela koja susrećemo o školskim udžbenicima. Neki previše ističu odnos islama i komunizma, a u tim ulogama mogle su biti bilo koje dogme, vjere i režimi. Romani Selimovića su nekada i priče o strahu i mrvljenju identiteta, u kojima junaci sa početka priče do kraja postaju nešto drugo. To su neki od razloga koji djela Selimovića čine i danas aktuelnim.
Obilježavanje stogodišnjice rođenja nastavlja se večeras u Narodnom pozorištu Tuzla predstavom „Tvrđava“ u izvedbi Drame Narodnog Pozorišta Sarajevo, nastaloj prema istoimenom romanu Meše Selimovića, u režiji Sulejmana Kupusovića.
(Tuzlarije/DEPO PORTAL)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook