Kao jedan od osnivača Kolekcije Ars Aevi, Numankadić je istaknuo da je jako tužan što se, nakon dvadeset godina, ovaj projekt nalazi u tako teškoj poziciji, saopćeno je iz Ars Aevia.
"Grad Sarajevo i naša država nemaju bolji kulturni razvojni projekt od ovog. Ovo je nešto što trajno ostaje budućim generacijama, našoj djeci, kao institucija iz onog teškog ratnog perioda, kao metafora naše pobjede", kazao je on.
Pridruživši se protestu, Strajo Krsmanović je naveo da ljudi odgovorni za stanje kulture u gradu i državi ne prepoznaju i ne znaju i neće da čuju za ovakve projekte.
"Ne treba pričati mnogo o gradu u kojem propadaju, s jedne strane Umjetnička galerija BiH, koja baštini više od šest hiljada umjetničkih djela nulte vrijednosti, i Ars Aevi, projekt savremene umjetnosti, projekt budućnosti. Između ta dva antipoda smjestila se, nažalost, sva bijeda našeg položaja i mi nemamo druge nego da na ovakav način protestujemo", zaključio je Krsmanović.
Druga faza protesta trajat do 17. novembra, svaki dan u podne ispred zaključanih vrata Kolekcije Ars Aevi na platou Centra Skenderija.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook