PROPAST `ŠUMA RS`

Kako se kradu šume Republike Srpske

Arhiva27.09.11, 16:52h

Zavidno šumsko bogatstvo Republike Srpske godinama se krčmi. Gazdinstva JP „Šume RS“ povećavaju troškove, dio je u debelom minusu, a negativnim finansijskim izveštajima doprinose i štete prikazane kao krađa šume.

šume-rs

Prema polugodišnjem izveštaju „Šuma RS“, šumokradice su samo ove godine iz državne šume izvukle više od milion KM. Šteta od šumskih krađa veća je za 55 odsto u odnosu na isti period lani. Lopovi su ukrali više od 7.000 kubnih metara drveta.

Istovremeno, šumska gazdinstva su na troškove čuvarskih službi u pola godine potrošila 3,9 miliona KM.

Cvjetanje crnog biznisa nisu zaustavili ni novi propisi kojima je vraćen legitimitet čuvarskoj službi da podnosi prekršajne prijave za bespravnu seču, što su donedavno radili isključivo inspektori.

Podneseno je 357 krivičnih i 603 prekršajne prijave. Katastrofalnom stanju doprinosi i činjenica da se godišnje iz „Šuma RS“ ukrade više od 1,5 miliona KM drveta, a po osnovu sudskih presuda lani je naplaćeno svega 7.875 KM. Ove godine napravljen je mali pomak, pa je po sudskim presudama naplaćeno oko 16.000 KM.

Stanjem u šumarskom sektoru ovih dana bavi se i skupštinski Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu.
Predsjednica Odbora Gordana Đurić kaže da će predloge sa javnog saslušanja o „Šumama RS“, koje je održano u martu, proslediti u Skupštinu. Pred poslanicima NSRS bi trebalo da se nađe i prijedlog strategije razvoja šumarstva RS.
Na javnom saslušanju konstatovano je da drvoprerađivači „Šumama“ duguju oko 20 miliona KM, a neki od učesnika tvrdili su da ima povlašćenih kupaca koji drvo dobijaju po nižim cijenama i na duže otplatne rokove.

Strategija od koje se očekuje da spase šumarstvo Srpske, uskladi zakonodavstvo u ovoj oblasti sa međunarodnim propisima i poveća kvalitet šumskog fonda rađena je na osnovu statističkih podataka JP „Šume RS“. Detaljna inventura šuma nije rađena od 1996. godine, što takođe svjedoči o dugogodišnjem zanemarivanju šumarstva.

 

(Buka, Blin/sb)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook