Agencija za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore nadležna je za aviosaobraćaj u Srbiji, Crnoj Gori, 55 odsto gornjeg vazdušnog prostora BiH i za dio međunarodnih voda južnog Јadrana. U Hrvatskoj je juče otvoren zagrebački aerodrom Pleso, a avioni aviokompanije "Kroacija erlajnz" sinoć su iz Zagreba letjeli za Skoplje, Split, Dubrovnik i Sarajevo.
Ministri saobraćaja EU održaće danas vanredne video-konferencijske razgovore o načinima kako da umanje krizu u avionskom saobraćaju nastalu oblakom vulkanskog pepela koji je prekrio nebo iznad Evrope. Kriza je ušla u peti dan i do sada su ometeni planovi 6,8 miliona putnika.
Evropski komesar za saobraćaj Sim Kalas rekao je da se više ne može čekati da se oblak raziđe. Aerodromi i aviokompanije žele da budu pronađeni načini da se smanje troškovi, koji su samo kod aviokompanija dostigli iznos od 200 miliona evra dnevno. Ogroman prekrivač finih čestica mineralne prašine sada se prostire od Arktičkog pojasa na sjeveru do franucske obale Mediterana na jugu i od Španije do Rusije.
U više od 20 zemalja vazdušni prostor je skroz ili djelimično zatvoren. Od početka krize u proteklih četiri dana otkazano je 63 000 letova i vremenska odrednica kada će vazdušni saobraćaj biti vraćen u normalu i dalje je daleko od izvjesne. Španski ministar za Evropu Dijego Lopez Garido rekao je juče da bi do polovine letova u Evropi danas moglo biti ponovo uspostavljeno.
On je izjavu dao nakon razgovora sa "Evrokontrolom" koja vrši koordinaciju sa vazdušnim kontrolama u 38 država i koja je predložila da na snazi ostane trenutna zabrana.
Međutim, zamijenik šefa operacija u "Evrokontroli" Brajan Flin rekao je da je moguće da bi se polovina oblaka mogla raščistiti ali da to ne znači da bi se odmah mogao uspostaviti normalan saobraćaj za polovinu letova.
Zabrana letova uvedena je usljed zabrinutosti da bi pepeo, koji je mešavina stakla, pjeska i djelića stijena, mogao uzrokovati ozbiljnu štetu na avionskim motorima.
(RTRS, BLIN/tg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook