LAGUMDŽIJA DOLAZI NA SASTANAK S LIDERIMA STRANAKA

Hoćemo li u ponedjeljak u Mostaru konačno dobiti vladu?

Arhiva03.09.11, 19:10h

Delegacija SDP-a BiH, predvođena njenim predsjednikom Zlatkom Lagumdžijom, prisustvovaće sastanku lidera SNSD-a, SDS-a, dva HDZ-a i SDA koji će biti održan u ponedjeljak u Mostaru

Zlatko Lagumdžija/ Foto: DEPO

U saopštenju iz SDP-a navodi se da su na današnjoj radno-konsultativnoj sjednici Predsjedništva SDP dogovoreni principi kojima će se rukovoditi prilikom definisanja programskih načela za uspostavljanje vlasti u BiH i razgovora o deblokadi procesa evroatlantskih integracija.

"SDP ostaje pri ranije iznesenim stavovima da novi Savjet ministara treba formirati u skladu sa preciznim slovom Ustava i Zakona, te da je prioritetno potrebno usaglasiti programska načela oko kojih bi se mogla formirati parlamentarna većina. U tom smislu se očekuje postizanje napretka na predstojećem susretu predsjednika stranaka", navodi se u saopštenju.

SDP smatra da su nakon izbora, kao stranka, u više navrata pokazali spremnost na kompromis i pozivaju i ostale aktere mostarskog sastanka na, kako kažu, konstruktivan pristup kako bi se odblokirao proces formiranja vlasti u BiH.

Sastanak lidera SNSD-a, SDS-a, dva HDZ-a, SDA i SDP-a biće održan u ponedjeljak u sjedištu HDZ-a BiH u Mostaru sa početkom u 13.00 časova. Satanak, na kome će biti razgovarano o formiranju Savjeta ministara BiH, organizuju šefovi dva HDZ-a Dragan Čović i Božo Ljubić.

Rukovodstva SNSD-a i SDS-a dogovorila su na jučerašnjem sastanku na Jahorini zajednički nastup u Mostaru, na sastanku o formiranju vlasti, na koji će doći sa zajedničkim prijedlozima u vezi sa zakonom o popisu stanovništva, presudom "Sejdić-Finci" i pitanjem državne pomoći.

Lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da je za formiranje vlasti i dalje neophodan princip rotacije, te poštivanje broja pozicija koje pripadaju Srbima po Ustavu BiH.

Kada je riječ o prijedlog za implementaciju presude Suda iz Strazbura, Dodik je istakao da SNSD i SDS zastupaju stav da ne treba dirati u postojeći neposredni način biranja člana Predsjednštva BiH u RS, a da je u FBiH prihvatljivo da članove Predsjedništva bira federalni parlement, ili građani u dvije izborne jedinice.

"U Zakonu o popisu biće traženo da Srpska bude statistička jedinica u popisu, te se da obezbijede sve vrijednosti koje smo tražili ranije", istakao je lider SNSD-a.

Dodik je napomenuo da su prilikom utvrđivanja Prijedloga zakona o državnoj pomoći na sjednici Savjeta ministara srpski ministri preglasani, te da će o tome biti neophodno dodatno usaglašavanje.

Lider SDS-a Mladen Bosić rekao je da će se veoma lako u ponedjeljak u Mostaru dogovoriti formiranje Savjeta ministara BiH, ako druge strane prihvate argumentaciju koja je nepobitna. Prema njegovim riječima, predstavnici stranaka iz RS idu relaksirano na sastanak u Mostaru i očekuju da će i drugi prihvatiti osnovne principe dogovora, razgovora i argumenata.

(SRNA/em)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook