SIRIJA

Ubijeno najmanje sedam demonstranata

Arhiva30.08.11, 11:04h

Sirijske snage bezbjednosti ubile su danas najmanje sedam demonstranata na jugu zemlje, kada su mase izašle na ulice iz džamija poslije obilježavanja kraja ramazanskog posta, sa zahtjevom da predsjednik Bašar al Asad ode sa vlasti, izjavili su očevici i aktivisti.

Sirija demonstracije

Među žrtvama je jedan trinaestogodišnji dječak, koji je poginuo kada su snage bezbjednosti pucale na demonstrante u gradu Al Hari, u južnoj provinciji dera, prenosi Rojters.
BBC navodi da se antirežimske demonstrancije dešavaju i u predgrađima glavnog grada Damaska, te da su na ulice izašle hiljade ljudi.

Sirijska državna televizija prikazala je predsjednika Asada na molitvi u džamiji u Damasku, a potom kako dijeli kafu i kolače sa vjernicima.

Komunikacije su u prekidu u mnogim dijelovima zemlje, a snage bezbjednosti pojačale su prisustvo na ulicama, te oko džamija i groblja, pošto mnogi muslimani na ovaj dan obilaze grobove najbližih.
UN navode da je više od 2 200 ljudi ubijeno od početka demonstracija protiv Asada u martu.
Većina stranih novinara protjerana je iz Sirije, pa je teško potvrditi izvještaje očevidaca, lokalnih aktivista i zvaničnika.

(Srna, Blin/DEPO PORTAL/sb)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook