Ovo je sigurno jedan od najpotresnijih i najimpresivnijih dokumentarnih filmova koji se odnose na izraelsko-palestinski konflikt. Poslije projekcije, Nihad Kreševljaković, koordinator projekta, predstavio je jedinstvenu inicijativu koja se odnosi na obnovu kina u palestinskom gradu Jeninu.
Kako je najavljeno, Festival MESS namjerava učestvovati u toj akciji, a svoje učešće su najavili i producentska kuća DEBLOKADA i Sarajevo film festival.
„Građani Sarajeva, koji su također doživjeli agresiju na svoj grad, sigurno znaju kakva je uloga kulture tokom opsade i koliko je ona važna. Nismo zemlja koja je bogata, ali upravo zbog toga što smo prošli trebamo otvoriti srca prema onima kojim treba podrška“, istakao Kreševljaković.
Jenin je grad u Palestini. U novembru 2005. izraelski vojnik ranio je dvanaestogodišnjeg dječaka Ahmeda Khatiba, koji se igrao na ulici ispred svoje kuće plastičnom puškom. U izraelskoj bolnici dječak umire. Njegovi roditelji pristaju na donaciju njegovih organa. Iako saznaju da će organe dobiti izraelska djeca, oni ipak neće odustati od svoje odluke. Dvije godine poslije tragedije, Ahmedov otac Ismail odlučuje da posjeti svu djecu koja žive zahvaljujući organima njegovog sina. Posjećuje Mohammada, beduinskog dječaka koji je dobio bubreg i koji se smije tokom cijelog filma, Samah, tinejdžerku iz sjevernog Izraela, koja prije presađivanja srca nije mogla izaći iz svoje sobe te Menuhu - malu Jevrejku iz ortodoksne porodice.
Ismail je, od smrti svog djeteta, nasuprot politici obostrane mržnje i nepovjerenja, uspio napraviti dobro i hrabro djelo. Danas radi s djecom Jenina u Centru za mir.
(FENA/DEPO/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook