Festival je koncipiran kao četverodnevni multidisciplinarni susret umjetnika/ca, kustosa/ica, arhitekata/ica, historičara/kih umjetnosti i sociologa/inja iz Bejruta, Berlina, Kosovske Mitrovice i Mostara, koji će s različlitih polazišta problematizirati tematiku podijeljenog Grada, s posebnim akcentom na analizi ne/mogućnosti razvijanja i implementiranja umjetničkih strategija unutar gradskog tkiva. Festival umjetnosti u podijeljenim gradovima / Festival of Art in Divided Cities je zamišljen u formi kolaža sačinjenog od predavanja, diskusija, umjetničkih izložbi, performansa i intervencija u javnom prostoru.
U sklopu festivalskog programa posjetitelji/ice će imati priliku poslušati predavanja: 'Stati, šetati, poletjeti', Huseina Oručevića (OKC Abrašević Mostar), 'Re(AD)dressing Mostar', Giulie Carabelli (Queens University Belfast), te 'Umjetničke strategije u javnom prostoru' Anje Bogojević (Abart Mostar) uz prezentaciju projekta 'Bunkerisanje Drugoga', Mele Žuljević (Abart Mostar).
Drugi segmenat festivalskog programa sastojat će se od samostalnih i grupnih umjetničkih izložbi: Izložba mladih bosanskohercegovačkih arhitekata/ica i dizajnera/ica, kao i izložba mostarske umjetnice Đenite Kuštrić pod nazivom „(N)i“; dok će produkcija Abart kroz umjetničku akciju i prostornu intervenciju Lažne priče iz historije Mostara ukazati na niz markiranih lokacija u gradu.
Partneri projekta svoj rad će prezentirati kroz niz različitih aktivnosti: Centar za razvoj zajednica iz Kosovske Mitrovice predstaviti će se projekcijom dokumentarnog filma i izložbom fotografija 'Šta je kultura? Šta je arhitektura?', autorica Tanje Vujišić, Ivane Miličević i Danice Milenković, umjetnice iz Berlina Sonya Schonberger i Antje Engelmann prikazat će video radove 'Wo sind die Popcorn' i 'Haidemuhl, the empty village', dok će umjetnik iz Bejruta Rani al Rajji izvesti performans u javnom prostoru.
Cilj cjelokupnog projekta, kao i Festivala Umjetnosti u podijeljenim gradovima / Festival of Art in Divided Cities, je podstaći na dijalog i kroz različite vidove performativnih činova, umjetničkih akcija i reakcija pokušati oživjeti i kreirati jedan novi prostor pogodan za upisivanje jedne nove historije i formiranje jednog novog socio-kulturnog i umjetničkog nukleusa.
(DEPO/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook