Nemam ništa protiv da 300 kubika klesanog kamena od kojega je napravljena moja kuća prodam režiseru Emiru Kusturici, pod uslovom da neimar Nemanja gram moga kamena plati kao gram zlata.
Odgovor je ovo Murata Šabanovića na ponudu Dražena Perendije, predsjednika Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske (RS), da kamen od koga je napravljena njegova kuća u Dušču kod Višegrada proda kako bi se ugradio u Andrićgrad.
Kamengrad ili Andrićgrad se, podsjetimo, gradi u Višegradu, kraj ćuprije Mehmed-paše Sokolovića, a biće, kako je objasnio Kusturica, najveći spomenik nobelovcu Ivi Andriću.
"Gradi se da nikad ne bude uništen, da nikada ne doživi sudbinu biste Ive Andrića koju su srušili tokom posljednjeg rata u Višegradu", rekao je, među ostalim, Kusturica.
Kamen temeljac za budući Andrićgrad, postavljen je 28. juna ove godine, na Vidovdan. Nekih stotinu metara od kuće na Bikavcu u kojoj je Milan Lukić zapalio najmanje 70 civila Bošnjaka, mahom žena i djece. Sad je, evo, Kusturica od čovjeka koji je srušio bistu Ive Andrića, preko posrednika, zatražio da kupi kamen neophodan za njegov grad.
"Kuća koju imam u Dušču dimenzija je 16 puta 12 metara, ima šest pregradnih zidova i spaljena je početkom rata. Svojevremeno je bila namijenjena za zgradu škole učenika u privredi, ali sam je ja kupio od države i napravio kuću", priča Murat Šabanović.
Objašnjava, prije tri dana nazvao ga je Perendija, pitao može li pomoći da se pronađu neke stvari koje su tokom rata nestale u Višegradu. Rekao je, veli Šabanović, da traga za nekim ikonama, slikama nestalim u ratu. Navodno, vlasnik ikona, slika, bio je Kusturica.
"Kada sam mu rekao da Emiru nisu nikada trebale ikone jer je musliman, Perendija je prešao na stvar, pitao šta ću uraditi sa ruševnom kućom u Dušču. Rekoh, obnovit će je moja djeca koja žive u Americi. I kad je naprave, na njoj će biti jal' zastava BiH, jal' zastava Amerike. Potom je pitao da li bih prodao kuću? Ako i bih, velim, skupo bih je cijenio: gram kamena, gram zlata. Toliko je plaćao car Franjo Josip kad je pravio uskotračnu prugu Sarajevo-Višegrad. Još sam rekao da formiraju komisiju, nek' vagaju kamen i eto im cijene!", veli Šabanović.
Objasnio je Perendija, prepričava Murat, da mu je kuća ruglo Višegrada, da smeta, da će je Opština poravnati. Odgovorio je kako bi to on, Murat, shvatio kao nasilno ulaženje u privatni posjed, da bi se, moguće je, fizički suprotstavio.
"E, onda je spomenuo da bi Kusturica kamen moje kuće iskoristio za gradnju svog Andrićgrada. Mislim se, nije pošteno da se od kamena moje kuće pravi carstvo za Emira Kusturicu koji je dobio od Koštunice Mokru goru, a od Dodika - Višegrad. Biće, Emir je prvi Nemanja koji je vladao polovinom Bosne i Srbije", vajka se Murat. Podsjeća kako je on za rata srušio bistu Ive Andrića samo zato što je bila postavljena na zemlji koja je zadužbina Mehmed-paše Sokolovića, da je, iako je to "zastario i aboliran predmet" pred svakim sudom spreman odgovarati za svoje (ne)djelo. I platiti postavljanje nove biste nobelovcu, ali ne na zadužbini paše Sokolovića.
"Kaže meni Perendija da malo više čitam knjige Ive Andrića pa ću, kao, skontati da sam i ja Srbin. Velim ja njemu da Murat koji ima sina Bajazita nikako nije Emir Kusturica! Da su moji preci protjerani iz Užica, Čačka zato što nisu dali da ih se pokrsti", ne da se Šabanović.
Helem, sa ili bez Muratovog kamena, Andrićgrada će, izgleda biti. Vlasnici će biti Emir Kusturica (51) i Republika Srpska (49 posto). Bit će završen do 2014. godine, koštat će između 20 i 30 miliona maraka. U Andrićgradu će biti i zgrade muzeja, biblioteke, spomen-kuća nobelovca Ive Andrića, hoteli, zanatske radnje, dućani..
Oslobođenje/DEPO PORTAL/a.k.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook