REPUBLIKANCI

Obama nema plan za rješavanje dužničke krize

Arhiva26.07.11, 21:00h

Republikanci su danas obnovili napade na predsjednika Baracka Obamu zbog mogućnosti da SAD bankrotiraju, optužujući ga da "nema plan" za rješavanje dužničke krize.

Barack Obama

Predsjednik Predstavničkog doma, republikanac John Boehner, rekao je u stranačkom štabu u Vašingtonu da je njegov plan za smanjenje budžetskog deficita razuman, dok Obama želi "blanko ček".

Lider republikanaca u Predstavničkom domu Eric Cantor izjavio je da Obama "nema svoj plan", prenosi BBC.
Portparol Bijele kuće Jay Carney izjavio je da nije tačno da Obama nije predstavio prijedloge za rješavanje krize.

U Vašingtonu i dalje nema dogovora o povećanju limita zaduživanja države, iako 2. avgusta ističe krajnji rok za takvu odluku. Poslije tog datuma država neće moći da servisira svoje finansijske obaveze.

Boehner se zalaže za plan u dvije faze - zakon o kratkoročnom smanjenju troškova za 1,2 triliona dolara i produženje važenja sadašnjeg limita zaduživanja za oko šest mjeseci.
Boehner je pozvao članove Republikanske i Demokratske stranke da razmotre njegov "razuman plan i dovedu u red američke finansije".

 

(Srna, Blin/DEPO, sb)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook